Nietrzymanie moczu w młodym wieku – jak sobie z nim radzić?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Czy da się wyleczyć ppuszczanie moczu po oddaniu moczu?

Problem z nietrzymaniem moczu może pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci. Choć przypisywany jest przede wszystkim kobietom i osobom starszym, może wystąpić na każdym etapie życia. Nietrzymanie moczu w młodym wieku to równie powszechnie występujący problem, który wydaje się być jednak tematem tabu. Gdzie szukać przyczyn nietrzymania moczu przez młodych ludzi i jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Nietrzymanie moczu w młodym wieku – jakie mogą być przyczyny?

Nietrzymanie moczu to niezwykle wstydliwy i krępujący problem. Dolegliwość ta znacząco obniża komfort życia, nie pozostając bez wpływu także na kontakty towarzyskie czy zawodowe. Nic więc dziwnego, że bardzo często jest dla nas tematem tabu. Tymczasem niekontrolowane oddawanie moczu uznane zostało przez WHO za chorobę społeczną i jeden z ważniejszych aktualnie problemów zdrowotnych. Jest przypadłością demokratyczną, która może dotknąć każdego – zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Często dotyka również młode dziewczyny i młodych chłopców.

Fałszywe jest zatem przekonanie, że częściowe lub całkowite, mimowolne opróżnianie pęcherza dotyczy jedynie osób starszych. Coraz częściej możemy zaobserwować także nietrzymanie moczu u młodej osoby, które bardzo często przyjmuje postać wysiłkowego nietrzymania moczu. W takim przypadku, problem z nietrzymaniem moczu w młodym wieku często ma związek z epizodami kaszlu, kichania czy uprawianiem aktywności fizycznej. Niekiedy możemy mieć także do czynienia z nietrzymaniem moczu z parcia, które polega na mimowolnym popuszczaniu moczu spowodowanym nagłym, mocnym parciem na pęcherz i nadaktywnością wypieracza pęcherza. Wówczas dochodzi do spontanicznego wycieku moczu zanim ośrodkowy układ nerwowy otrzyma sygnał o konieczności opróżnienia pęcherza.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn w młodym wieku

Do pewnego wieku popuszczanie moczu jest absolutnie normalne. Związane jest to z faktem, że u małych dzieci narządy wewnętrzne, ale także świadomość o konieczności oddawania moczu, nie zostały jeszcze do końca wykształcone. Za typowe uważamy także niekontrolowane oddawanie moczu przez osoby w podeszłym wieku. Tymczasem nietrzymanie moczu u mężczyzn w młodym wieku i u nastolatków to wyjątkowo wstydliwa przypadłość, o której nie mówi się głośno. Wbrew pozorom, nietrzymanie moczu u młodej osoby to równie powszechny problem, który może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu moczowego. 
 
Nietrzymanie moczu u mężczyzn w młodym wieku bardzo często może mieć związek na przykład z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Ten osłabia kontrolę nad zwieraczami, przez co młody człowiek nie jest w stanie kontrolować wypływu uryny. Przyczyną problemów z nietrzymaniem moczu w młodym wieku może być także otyłość, niezdrowa dieta, ale również nieleczone infekcje układu moczowego. W przypadku młodych mężczyzn popuszczanie może mieć także związek z osłabieniem struktur dna miednicy czy powiększonym gruczołem krokowym. Wówczas dochodzi do upośledzenia kurczliwości wypieracza i nadmiernego przepełniania pęcherza, co powoduje niekontrolowane wyciekanie moczu.

Nietrzymanie moczu u młodych dziewczyn

Problem z nietrzymaniem moczu w młodym wieku często wynika z nieprawidłowości w działaniu mięśni dna miednicy. Warto jednak wiedzieć, że specyfika tej dolegliwości, z racji różnic w budowie układu moczowego i rozrodczego u dziewcząt i chłopców, będzie nieco różna. W przypadku młodych kobiet, popuszczanie często może być skutkiem uszkodzeń struktur więzadłowych, jak i osłabienia mięśni otaczających cewkę moczową. Nietrzymanie moczu u młodych kobiet często pojawia się po porodzie, kiedy dochodzi do osłabienia systemu mięśniowo-powięziowego miednicy, którego zadaniem jest podtrzymywanie narządów miednicy mniejszej. Przyczyn dolegliwości możemy także doszukiwać się w operacjach ginekologicznych, którym została poddana kobieta.

Niemniej bardzo często nietrzymanie moczu u młodych dziewczyn ma charakter wysiłkowego nietrzymania moczu, które objawia się przede wszystkim podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, kichania, kaszlu czy aktywności fizycznej, np. skoki, pajacyki.

Nietrzymanie moczu u młodej osoby – jak sobie z tym radzić?

Nietrzymanie moczu w młodym wieku bardzo często jest przyczyną problemów emocjonalnych, które mogą prowadzić nawet do izolacji młodego człowieka. Jest to dolegliwość niezwykle wstydliwa, z którą można jednak skutecznie walczyć. Podjęcie odpowiedniej terapii gwarantuje podniesienie jakości życia i poprawę samopoczucia. W przypadku kobiet borykających się z problemem nietrzymania moczu, zaleca się przeprowadzenie badania ginekologicznego, natomiast u mężczyzn ważne jest zbadanie prostaty. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny oraz w razie konieczności zleci niezbędne badania, na podstawie których będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę.

Warto jednak wiedzieć, że pewne nawyki i zachowania mogą uchronić nad przed problemem, jakim jest nietrzymanie moczu. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy wydają się tutaj absolutną podstawą. Pamiętajmy jednak, że na początek niezwykle pomocna będzie także wizyta u fizjoterapeuty urologicznego, który wyjaśni nam specyfikę dysfunkcji oraz zaleci odpowiedni trening mięśni dostosowany do naszych potrzeb. Komfort codzienności znacznie podnieść może nam utrzymywanie odpowiedniej higieny oraz noszenie wkładek na nietrzymanie moczu.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Poród naturalny – jak wygląda i jakie są jego fazy?

Poród naturalny rekomendowany jest przez lekarzy jako najlepsze zakończenie ciąży. Niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i jej dziecka. Jak wygląda poród silami natury i kiedy jest możliwy? Wyjaśniamy, jakie fazy porodu poprzedzają przyjście na świat maluszka!

Poród naturalny i jego fazy
Zasady zdrowej diety w ciąży

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza to powszechna dolegliwość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest najczęściej występującą postacią zakażenia układu moczowego, który wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i jak radzić sobie w przypadku infekcji układu moczowego? Podpowiadamy, po czym rozpoznać zakażenie i kiedy warto udać się do lekarza.

Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia