Domowe sposoby na przeziębienie

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Domowe sposoby na przeziębienie

Chociaż z infekcjami najczęściej musimy borykać się jesienią bądź wczesną wiosną, choroba może dopaść nas w każdym momencie, niespodziewanie. Dlatego warto mieć pod ręką domowe sposoby na przeziębienie. Jakie są najlepsze sposoby na przeziębienie? O to warto spytać naszych mam i babć. Domowe sposoby na grypę i przeziębienie to przecież metody, którymi kiedyś leczono cały czas. Zamiast od razu prosić lekarza o antybiotyk, lepiej dowiedzieć się, jak wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami.

Naturalne sposoby na przeziębienie? Odpoczynek

Nie wszystkie domowe sposoby na przeziębienie muszą bazować na ziołolecznictwie czy ważeniu syropów z czosnku i cebuli. Niezawodną metodą na przepędzenie infekcji jest właśnie odpoczynek. O tym mówią także lekarze, którzy wiedzą, iż antybiotyk nie zawsze jest metodą. Jeśli Twój organizm walczy z infekcją wirusową, antybiotyk nie będzie dobrym sposobem na pozbycie się nieproszonych gości. To, czego w tej chwili potrzebujesz, to ciepłe łóżko i spokój – z daleka od pracy, zgiełku i stresu. Pamiętaj, że infekcja spowodowana osłabieniem organizmu mogła wziąć się właśnie z prowadzenia zbyt stresującego trybu życia. Dlaczego jeszcze odpoczynek jest ważny? Ponieważ nieleczona infekcja może powrócić do Ciebie ze zdwojoną siłą, a nawet spowodować powikłania, których wolisz uniknąć.

Domowe sposoby na przeziębienie? Imbir sprawdzi się idealnie

Chociaż imbir nie był raczej używany przez nasze mamy i babcie, dzisiaj ten składnik jest dostępny właściwie w większości sklepów. Z łatwością możesz więc przyrządzić z jego dodatkiem herbatę z miodem i cytryną bądź też zagryzać go samego. Imbir, przede wszystkim dzięki zawartości olejków eterycznych i żywicy, stosowany jest jako jeden z najlepszych domowych leków na przeziębienie. Działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie. Wspiera w chorobach układu oddechowego, gdyż szybko rozrzedza śluz i ułatwia jego wykrztuszenie. Poza tym stanowi świetny dodatek do napojów, który naprawdę dobrze smakuje. Naturalne sposoby na przeziębienie nie muszą być niesmaczne. Imbir doskonale to udowadnia.

Jak wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami? Chwyć po czarny bez

Jakie są najlepsze sposoby na przeziębienie według naszych przodków? Prawdopodobnie herbata i sok z czarnego bzu znalazłyby się wysoko na liście. Zawiera flawonoidy i kwasy fenolowe, jest bogaty w witaminę C i witaminę A, a także garbniki, pektyny i glikozydy antocyjanowe. To przyczynia się do prozdrowotnych właściwości czarnego bzu. Herbaty czy sok z tego składnika będą działać napotnie i wykrztuśnie, a także przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Należy jednak pamiętać o tym, iż czarny bez charakteryzuje się też właściwościami moczopędnymi. To ważna informacja dla osób, które cierpią na przykład na nietrzymanie moczu z parciem naglącym. Osobom z NTM zaleca się zrezygnowanie z moczopędnych leków. Wyjątkiem są infekcje układu moczowego. Te osoby powinny również korzystać z wkładek na nietrzymanie moczu, aby jak najbardziej poprawić swój komfort życia nie tylko w czasie przeziębienia.

Domowe sposoby na grypę i przeziębienie to także czosnek

Niezastąpiony czosnek! Co nasze mamy i babcie by bez niego zrobiły? To nie tylko pyszna przyprawa, ale przede wszystkim naturalny antybiotyk, który podnosi odporność i pomaga organizmowi walczyć z infekcją. Chociaż używany jest od wieków, dopiero stosunkowo niedawno możliwe było zbadanie jego właściwości. Badania wykazały, iż zawarta w czosnku allina – pod wpływem siekania czy rozgniatania – przekształca się w allicynę. Odpowiada ona za zapach i smak czosnku. Po zjedzeniu czosnku zwiększa ona produkcję niektórych białych krwinek, które mogą skutecznie walczyć z wirusami i bakteriami – także tymi wywołującymi grypę. Jednak czosnek działa najlepiej jako środek profilaktyczny. Zmniejsza ryzyko zachorowania i skraca czas przechodzenia choroby.

Na te domowe sposoby na przeziębienie musisz uważać

Niestety niektóre domowe sposoby na przeziębienie mogą okazać się szkodliwe. Wszystko spowodowane jest mitami, które narosły wokół infekcji wirusowych, a także wieloma informacjami – nie zawsze prawdziwymi – które dostępne są w Internecie. Jakie naturalne sposoby na przeziębienie lepiej odłożyć do lamusa? Na przykład leczenie się za pomocą wódki z pieprzem czy grzanego wina. Prawdą jest, że alkohol może na chwilę rozgrzać organizm i wywołać miłą błogość. Jednak to tylko wrażenie. Tak naprawdę alkohol rozszerza naczynia krwionośne, a to powoduje wychłodzenie ciała. Dodatkowo nie można spożywać go razem z lekami. Takie połączenie bardzo szkodzi zdrowiu wątroby. Jakie jeszcze domowe sposoby na przeziębienie się nie sprawdzą? Z całą pewnością należy unikać mitu dotyczącego wygrzewania się pod kocem i ubierania na cebulkę podczas gorączki. Wygrzewanie organizmu może jedynie wzmóc gorączkę, a nawet doprowadzić do odwodnienia. Podczas gorączki warto ubrać się w przewiewną piżamę i dobrze wywietrzyć pomieszczenie, w którym leżysz.

Domowe sposoby na przeziębienie mogą okazać się tym, czego potrzebujesz podczas infekcji. Pamiętaj, aby wszystkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem. Domowe sposoby zawsze mogą stanowić wsparcie leczenia farmakologicznego.

Artykuły blogowe

5 zalet ćwiczenia Pilatesa, które doceni każda aktywna osoba

Czy wiesz, czym jest pilates? Ćwiczenia wymyślone na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca stały się popularne na całym świecie – w tym także w Polsce. Kobiety i mężczyźni coraz chętniej korzystają z tego, co zaproponował Joseph Pilates. Ćwiczenia na kręgosłup, mięśnie brzucha czy nóg doskonale wzmacniają całe ciało i wspierają utrzymanie prawidłowej sylwetki. To idealny trening dla osób w każdym wieku. Dlaczego powinnaś lepiej poznać trening pilates? Oto 5 zalet korzystania z ćwiczeń opracowanych przez Pilatesa.

Ćwiczenie Pilatesa
Jak poprawić samopoczucie seniora

5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

W pewnym momencie dbanie o zdrowie seniorów spada na najbliższą rodzinę – dzieci i wnuki – ale także na wynajętą do tego celu pomoc. Jak poprawić samopoczucie seniora? To temat bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Zdrowie osób starszych jest bowiem narażone nie tylko na uszczerbek ze strony ciała, ale i psychiki. Dbanie o bliską osobę starszą musi być zatem kompleksowe.

Artykuły higieniczne dla seniorów

Artykuły higieniczne dla seniorów to doskonała pomoc w sytuacji, w której opiekujesz się osobą starszą i starasz się zapewnić jej jak największy komfort życia. Kosmetyki dla seniorów umożliwią Ci dbanie o wrażliwą skórę, natomiast produkty urologiczne sprawią, że problem nietrzymania moczu nie będzie tak uciążliwy. Po jakie produkty sięgnąć? Czy pieluchomajtki dla dorosłych to jedyne wyjście przy nietrzymaniu moczu? A może są inne rozwiązania?

Artykuły higieniczne