Przeziębienie przy inkontynencji - jak sobie radzić?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Przeziębienie przy nietrzymaniu moczu

Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, prawdopodobnie wiele normalnych, codziennych sytuacji stanowi dla Ciebie wyzwanie. Jednym z nich jest przeziębienie. To właśnie wtedy organizm jest osłabiony i skłonny do łapania dodatkowych infekcji. Poza tym przeziębienie wiąże się z kaszlem i kichaniem, a popuszczanie moczu przy kaszlu to przecież jeden z najczęstszych objawów tej przypadłości. Jak sobie z tym poradzić?

Popuszczanie moczu przy kichaniu podczas przeziębienia – czy to normalne?

Niestety nawet zwykłe przeziębienie może być elementem, który spowoduje zwiększenie występowania epizodów nietrzymania moczu. Popuszczanie moczu przy kichaniu jest dla Ciebie codziennością, jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, a podczas przeziębienia kichanie i kaszlenie jest przecież niezwykle częste. Jak możesz sobie z tym poradzić? Przede wszystkim pamiętaj, by nie hamować żadnych odruchów swojego organizmu. Nie wstrzymuj kaszlu, nawet jeśli popuszczanie moczu przy kaszlu jest dla Ciebie trudne. Kaszel jest naturalnym odruchem, który umożliwia oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Objawy przeziębienia, które wywołują u Ciebie częstsze epizody NTM, odejdą samoistnie wraz z końcem infekcji.

Popuszczanie moczu przy kaszlu – jak się chronić?

Jeśli dorwała Cię infekcja, układ odpornościowy jest osłabiony, a Ty zauważasz popuszczanie moczu przy kaszlu, nie przejmuj się. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu to charakterystyczny objaw. Podczas kaszlenia czy kichania w jamie brzusznej zwiększa się ciśnienie, które może powodować bezwiedne popuszczanie moczu, tym bardziej, jeśli pęcherz jest pełny. To zatem pierwszy sposób na to, by zminimalizować te epizody – opróżniaj pęcherz regularnie, gdy czujesz wyraźne parcie i nie czekaj z tym na ostatnią chwilę. Drugi sposób unikania popuszczania moczu może wydać Ci się nietypowy. Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z picia wody. Zwłaszcza podczas infekcji jest ona niezbędna, by organizm szybko poradził sobie z nieproszonymi gośćmi. Woda ma również ważny wpływ na zdrowie Twojego układu moczowego. Filtruje nerki i sprawia, że mocz jest mniej gęsty, a co za tym idzie mniej drażniący. Gęsty mocz może podrażnić pęcherz i zwiększyć częstotliwość epizodów NTM. Nie zapominaj zatem o piciu wody. Natomiast staraj się nie pić jednorazowo więcej niż 200ml, aby gwałtownie nie przepełniać pęcherza. Lepsze nawodnienie ciała uzyskasz, pijąc wodę małymi łykami. Najważniejszą kwestią jest to, w jaki sposób kaszlesz, czy kichasz. Ma to znaczenie, bo właściwa technika może zminimalizować wycieki moczu. Przed kaszlnięciem wyprostuj się, zakryj dłonią usta, podnosząc wysoko łokieć i skręć tułów w stronę uniesionej ręki. W ten sposób ciśnienie rozproszy się po większej powierzchni tułowia i unikniesz bezpośredniego przenoszenia go na dno miednicy. Dodatkowo możesz skrzyżować nogi, lekko dociskając je do siebie, wtedy automatycznie zaktywizują się mięśnie dna miednicy.

Popuszczanie moczu przy kichaniu a higiena

Podczas infekcji musisz dbać nie tylko o ogólny stan zdrowia, ale też o swoje samopoczucie. Trudno jest o nim myśleć, gdy przy każdym kaszlnięciu czy kichnięciu popuszczasz mocz. Tu pomogą Ci produkty urologiczne, które ułatwiają zadbanie o higienę w takich okolicznościach. Skorzystaj z wkładek urologicznych, jeśli cierpisz na kropelkowe bądź lekkie nietrzymanie moczu. Jeśli jednak borykasz się ze średnim NTM, najlepszym wyjściem będą majtki chłonne. Dlaczego? Podczas przeziębienia najczęściej leżymy wygodnie w łóżku. To może zmniejszyć epizody nietrzymania moczu spowodowane kaszleniem i kichaniem. Jednak średnie NTM to już bardziej zaawansowana forma, która wiąże się z dużymi ilościami moczu wypuszczanymi bezwiednie jednorazowo. W tym przypadku zabezpieczą Cię majtki chłonne – nie będą się przemieszczać i zapewnią doskonałe poczucie komfortu. Są też przewiewne i wygodne, więc nie odczujesz żadnej niewygody.

Popuszczanie moczu przy kaszlu może przerodzić się w infekcję układu moczowego

Niestety infekcja jest jasnym sygnałem, że cały organizm ma mniej siły na odpieranie ataków z innych stron. Na przykład ze strony układu moczowego. Jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, infekcja pęcherza to problem, z którym możesz borykać się bardzo często. Dlaczego? Odpowiedzią jest oczywiście wilgoć i bezpośredni kontakt z bakteriami. Podczas przeziębienia musisz zatem jeszcze bardziej dbać o higienę, by uniknąć zapalenia pęcherza. Korzystanie z produktów chłonnych to jeden sposób. Jednak to nie wystarczy. Podmywaj się także regularnie, dwa razy dziennie, korzystając z płynów do higieny intymnej, ale pamiętaj, by stosować je jedynie na zewnętrzne okolice narządów płciowych. Po skorzystaniu z toalety wycieraj się zgodnie z zalecanym kierunkiem – od cewki moczowej do odbytu, nie odwrotnie. Dodatkowo unikaj przeciągów czy miejsc, które są chłodne - Zwłaszcza jeśli masz gorączkę. To powinno pomóc Ci ochronić się przed infekcją układu moczowego.

Przede wszystkim pamiętaj, że popuszczanie moczu przy kaszlu nie bierze się znikąd. Nie jest to normalny objaw przeziębienia, choć rzeczywiście może nasilić się wtedy, gdy ciało jest osłabione. Najprawdopodobniej jest to sygnał, że Twoje mięśnie dna miednicy nie pracują tak, jak powinny. Musisz je więc wzmocnić. Gdy przeziębienie już przestanie Cię męczyć, skonsultuj się z lekarzem urologiem bądź ginekologiem, a następnie z fizjoterapeutą uroginekologicznym Opowiedz mu o swoich objawach i wprowadź leczenie, które pomoże Ci uniknąć tego typu nieprzyjemnych objawów przy następnej infekcji.

Artykuły blogowe

5 zalet ćwiczenia Pilatesa, które doceni każda aktywna osoba

Czy wiesz, czym jest pilates? Ćwiczenia wymyślone na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca stały się popularne na całym świecie – w tym także w Polsce. Kobiety i mężczyźni coraz chętniej korzystają z tego, co zaproponował Joseph Pilates. Ćwiczenia na kręgosłup, mięśnie brzucha czy nóg doskonale wzmacniają całe ciało i wspierają utrzymanie prawidłowej sylwetki. To idealny trening dla osób w każdym wieku. Dlaczego powinnaś lepiej poznać trening pilates? Oto 5 zalet korzystania z ćwiczeń opracowanych przez Pilatesa.

Ćwiczenie Pilatesa
Jak poprawić samopoczucie seniora

5 zasad zdrowia i dobrego samopoczucia seniora

W pewnym momencie dbanie o zdrowie seniorów spada na najbliższą rodzinę – dzieci i wnuki – ale także na wynajętą do tego celu pomoc. Jak poprawić samopoczucie seniora? To temat bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Zdrowie osób starszych jest bowiem narażone nie tylko na uszczerbek ze strony ciała, ale i psychiki. Dbanie o bliską osobę starszą musi być zatem kompleksowe.

Artykuły higieniczne dla seniorów

Artykuły higieniczne dla seniorów to doskonała pomoc w sytuacji, w której opiekujesz się osobą starszą i starasz się zapewnić jej jak największy komfort życia. Kosmetyki dla seniorów umożliwią Ci dbanie o wrażliwą skórę, natomiast produkty urologiczne sprawią, że problem nietrzymania moczu nie będzie tak uciążliwy. Po jakie produkty sięgnąć? Czy pieluchomajtki dla dorosłych to jedyne wyjście przy nietrzymaniu moczu? A może są inne rozwiązania?

Artykuły higieniczne