Domowe sposoby na infekcje pęcherza

infekcja dróg moczowych

Infekcja dróg moczowych może dawać się we znaki nawet przez kilka tygodni. Oczywiście w takich sytuacjach warto udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Jeśli jednak infekcja układu moczowego dopiero się rozwija, możesz walczyć z nią za pomocą domowych metod. Jakie są objawy infekcji dróg moczowych? W jaki sposób możesz je zniwelować i wyleczyć infekcję bez wizyty u lekarza?

Objawy infekcji dróg moczowych

Infekcje układu moczowego najczęściej objawiają się pieczeniem podczas oddawania moczu. Już to powinno być na tyle niepokojące, by skłonić cię do skorzystania z domowych metod. Jak jeszcze daje o sobie znać infekcja dróg moczowych? Objawy to przede wszystkim duży dyskomfort zarówno u dołu brzucha, jak i w okolicach intymnych, także w cewce moczowej. Im dłużej trwa infekcja, tym dyskomfort jest większy – z czasem przechodzi w ostry, palący ból. Infekcja układu moczowego może również powodować częstomocz oraz nykturię. Pierwsza przypadłość to potrzeba częstego oddawania moczu w trakcie dnia, druga zaś odnosi się do potrzeb nocnych, które są częstsze niż dwukrotna konieczność mikcji. Innym objawem może być nietrzymanie moczu, które pojawia się ze względu na nadaktywność mięśni pęcherza.

Oprócz częstszego oddawania moczu możesz zatem zaobserwować także popuszczanie w trakcie dnia czy w nocy. Jeśli problemem jest infekcja cewki moczowej, początkowo możesz nie zauważać żadnych objawów. Z czasem pojawiają się jednak upławy oraz ból w dole brzucha. Pamiętaj, że infekcja cewki moczowej w głównej mierze przenoszona jest drogą płciową.

infekcja układu moczowego

Infekcja układu moczowego – domowe sposoby

Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które ułatwiają życie podczas infekcji dróg moczowych. Jeśli nie obserwujesz bardzo uciążliwych objawów, takich jak ostry ból, niemożność oddania moczu bądź też odwrotnie – nietrzymanie moczu – możesz próbować leczyć się za pomocą naparów, kąpieli czy też odpowiedniej higieny. Jakie metody na infekcje układu moczowego mogą ci pomóc?

  • Moczopędne naparyoczyszczanie dróg moczowych i nerek to jeden z najważniejszych elementów domowego leczenia infekcji. Koniecznie zatem spożywaj duże ilości wody, ale także napary, które działają moczopędnie. To przede wszystkim zioła takie jak pokrzywa, skrzyp polny, rumianek, szałwia czy liść brzozy.

  • Żurawinato owoc, który charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi oraz redukuje przyleganie bakterii do ścianek dróg moczowych, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia ich ilości w układzie moczowym. Żurawina jest jednym z najczęściej polecanych domowych sposobów na infekcje układu moczowego. Możesz pić ją w formie herbatek, jeść lub też przyjmować w postaci suplementów.

  • Higiena intymnajeśli borykasz się z zapaleniem układu moczowego, zadbaj o higienę okolic intymnych, ale również o noszenie bielizny z naturalnych, przewiewnych materiałów. Myj się dwa razy dziennie, korzystając z płynów do higieny intymnej o pH 5,5, najlepiej z kwasem moczowym. To zminimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji intymnej. Dodatkowo pamiętaj, by wycierać się delikatnie, czystym ręcznikiem bądź ręcznikiem papierowym. Podczas podcierania się zawsze zachowuj odpowiedni kierunek – od przodu do tyłu. To redukuje ryzyko przeniesienia bakterii kałowych, które mogą przyczynić się do zaostrzenia infekcji. Pamiętaj, że infekcja dróg moczowych często idzie w parze z infekcją intymną. Jeśli powoduje u ciebie nietrzymanie moczu, chroń się przed wilgocią za pomocą dyskretnych wkładek chłonnych Elly. To zminimalizuje ryzyko nasilenia się infekcji, a także zapewni ci poczucie komfortu podczas codziennych zajęć.

  • Nasiadówkizioła mogą przydać się nie tylko do picia. Przygotuj napar z ziół rumianku, nagietka czy też kory dębu, a następnie dodaj go do kąpieli. Zioła załagodzą podrażnienia i będą działać przeciwzapalnie. To dobre rozwiązanie, gdy męczy cię infekcja układu moczowego, ale także infekcja intymna. Pamiętaj jednak, by woda nie była zbyt gorąca.

Kiedy wybrać się do lekarza przy infekcja dróg moczowych?

Infekcja dróg moczowych powinna minąć już po kilku dniach, maksymalnie po tygodniu. Jeśli do tego czasu nadal trzyma się ciebie kurczowo, warto udać się do lekarza i powiedzieć mu o wszystkich domowych metodach, które do tej pory były wykorzystane w walce z infekcją. Gdy nawet przed upływem tygodnia będziesz borykać się z gorączką czy też krwią w moczu, nie czekaj – od razu udaj się do lekarza. Sprawdź również artykuł https://www.poznajelly.pl/artykuly/40/przeziebienie-przy-inkontynencji-jak-sobie-radzic, z którego dowiesz się jak radzić sobie z przeziębieniem przy nietrzymaniu moczu.

Infekcja układu moczowego z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych, jednak odrobina czasu i kilka domowych sposobów mogą skutecznie pomóc ci się jej pozbyć.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Na co uważać po cesarskim cięciu?

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

na co uważać po cesarce
ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć

Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

Jak spać po cesarce?

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

jak spać po cesarce