Jak radzić sobie z wypadającymi włosami po ciąży? Praktyczne porady

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz

Każdego dnia tracimy od 50 do nawet 100 włosów. W normalnych okolicznościach, u zdrowego człowieka około 90 proc. włosów znajduje się w fazie wzrostu, natomiast pozostałe 10 proc. znajduje się w fazie odpoczynku. Jest to jednoznaczne właśnie z ich wypadaniem. Jednak statystyki te mogą znacznie zmienić się po urodzeniu dziecka. Wypadanie włosów po ciąży to problem, któremu czoła musi stawić każda młoda mama. Jak radzić sobie z przerzedzeniem i co na wypadanie włosów po ciąży może nam pomóc?

Wypadanie włosów po ciąży  – przyczyny

Piękne, zdrowe i lśniące włosy uchodzą za jeden z atrybutów kobiety. Ta, podczas 9 miesięcy ciąży może zaobserwować znaczne polepszenie się kondycji włosów. Stają się one wówczas znacznie grubsze, mocniejsze i jest ich więcej. Przyczyn tego możemy szukać w podwyższonym stężeniu estrogenów, który odpowiedzialny jest właśnie za dobrą kondycję włosów. Czas po porodzie to jednak czas, w którym każda świeżo upieczona mama może zaobserwować wzmożone wypadanie włosów po ciąży. Jest to absolutnie naturalne zjawisko, które co do zasady nie powinno wzbudzać niepokoju. 

Za wypadające włosy po ciąży odpowiadają zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety i mają na celu jego powrót do stanu sprzed ciąży. Jest to więc czas, kiedy zmniejsza się stężenie estrogenu, natomiast wzrasta poziom prolaktyny – hormonu odpowiadającego za produkcję pokarmu, który jednocześnie wpływa negatywnie na porost włosów. Istnieje teoria, że w ciąży dochodzi do zahamowania fazy telogenowej, czyli wypadania włosa. Po porodzie natomiast wypadają wszystkie te włosy, których cykl był wstrzymany zmianami hormonalnymi. Warto jednak pamiętać, że zmiany hormonalne toczące się w organizmie to nie jedyne czynniki, które mogą odpowiadać za wypadanie włosów po ciąży. Obok nich wymienić można chociażby takie przyczyny jak: anemia, zły sposób odżywiania się i dieta w połogu, choroby tarczycy czy po prostu stres. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do przewlekłego zmęczenia wśród młodych matek, które utrudnia procesy regeneracji, w tym spowalnia porost włosów. 

Co na wypadanie włosów po ciąży może pomóc? 

Wypadające włosy po ciąży są absolutnie naturalnym zjawiskiem. Kiedy te wypadają garściami, naturalnie chcemy zahamować ten proces i wspomóc porost nowych, młodych włosów. Zatem, co na wypadanie włosów po ciąży może pomóc? Co na wypadające włosy po ciąży stosować? 

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z faktu, że wypadnięcia włosów, które już znajdują się w fazie odpoczynku, nie zahamujemy. Włosy, które mają wypaść, po prostu wypadną. To, co możemy jednak zrobić, to stymulować i przyspieszyć porost nowych włosów. Kluczowa jest tutaj zatem odpowiednia pielęgnacja włosów, ale nie tylko. Dieta w połogu może znacznie przyczynić się do poprawy kondycji włosa. Zatem, co jeść po porodzie, by miało zaowocowało to piękną i lśniącą fryzurą? 

Do diety należy włączyć witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Warto zwrócić szczególną uwagę na pokarmy zawierające witaminę H, B5 czy witaminę E. Pokarmy kobiety w połogu powinny być bogate także w magnez oraz żelazo. Włączmy więc do codziennego jadłospisu takie produkty jak: orzechy włoskie, wątróbkę, czerwone mięso, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, olej z oliwek, szpinak czy gorzką czekoladę. 

W kwestii pielęgnacji możemy postawić na produkty stymulujące porost włosów, które znajdziemy w każdej aptece czy drogerii. Warto zwrócić uwagę, by były one pozbawione parabenów i silikonów, natomiast miały w składzie między innymi biotynę, witaminę B6 oraz cynk i miedź. Przed myciem głowy, włosy warto delikatnie rozczesać, by uniknąć ich splątania. Znacznie lepszym rozwiązaniem dla ich kondycji będzie także noszenie włosów rozpuszczonych. 

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że przyjmowanie jakichkolwiek suplementów na zdrowe włosy, każda kobieta karmiąca powinna skonsultować ze swoim lekarzem. Znacznie skuteczniejszym działaniem będzie wzmacnianie ciała od wewnątrz przez dobrze dobraną dietę, wyrównującą niedobory. 

Jak długo wypadają włosy po ciąży? 

Podczas ciąży burza hormonalna tocząca się w organizmie przyszłej mamy widocznie daje jej się we znaki. Nie niesie ona za sobą jedynie gorszego samopoczucia, ale przyczynia się ona także do znacznie lepszej kondycji włosów. Tą, kobieta niestety nie będzie mogła się długo cieszyć. Już nawet jeden miesiąc po porodzie świeżo upieczona mama może zauważyć gubienie znacznej ilości włosów. A jak długo wypadają włosy po ciąży? 

Zazwyczaj proces ten trwa kilka miesięcy, niekiedy nawet rok. Najbardziej widoczne zmiany i znaczną utratę włosów zaobserwujemy jednak od 2 do 6 miesiąca po narodzinach dziecka. 

Wypadające włosy po ciąży – kiedy skonsultować się z lekarzem? 

Wiemy już, że wypadanie włosów po ciąży jest naturalną sytuacją, która z czasem mija. Rzadsze i słabsze włosy po urodzeniu dziecka nie powinny więc wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak zaobserwujemy znaczne przerzedzenie włosów i pojawią się objawy klasycznego łysienia, warto udać się do lekarza, by zbadać poziom hormonów. Jeśli wypadającym włosów po ciąży towarzyszy także blada cera, osłabienie i znaczne pogorszenie samopoczucia, również powinna zapalić nam się czerwoną lampkę, ponieważ mogą one świadczyć o niedokrwistości. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja lekarska i przeprowadzenie koniecznych badań.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Gdzie jest cewka moczowa? Poznaj jej najważniejsze funkcje

Układ moczowy jest jednym z ważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jego końcowym odcinkiem i jednym z kluczowych elementów jest cewka moczowa. W przypadku kobiet i mężczyzn różni się ona zarówno budową, jak i funkcją. Gdzie jest cewka moczowa i jaką pełni rolę? Poznaj najważniejsze funkcje kobiecej i męskiej cewki moczowej.

Gdzie jest cewka moczowa?
Co to jest endometrioza?

Co to jest endometrioza? Dowiedz się, jakie są jej przyczyny i czynniki ryzyka

Według najnowszych danych już u miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowana została endometrioza. Szacuje się jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju. Stan, w którym komórki endometrium znajdują się poza jamą macicy, może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a nawet niepłodności. I choć świadomość na temat endometriozy rośnie z roku na rok, nadal pozostaje ona chorobą pełną tajemnic. Wyjaśniamy, co to jest endometrioza, jakie mogą być jej przyczyny i czynniki ryzyka.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna? Sprawdź, czy masz powody do obaw

Krew w moczu nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Choć krwiomocz nie zawsze ma podłoże chorobowe, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu naszego organizmu. U jego podłoża mogą leżeć choroby nerek, problemy z krzepliwością krwi czy problemy z układem moczowym. Wyjaśniamy, kiedy krew w moczu powinna wzbudzić nasz niepokój i jak zahamować krwiomocz.

Czy krew w moczu jest niebezpieczna?