Nieregularne miesiączki, nietrzymanie moczu - dolegliwości, które mogą wystąpić po 40. roku życia

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz nieregularne miesiączki, nietrzymanie moczu

Nieregularny okres po 40. roku życia jest jednym z najczęstszych objawów menopauzy. To wyraźny sygnał od ciała, że gospodarka hormonalna zaczyna się zmieniać. Dolegliwości przy menopauzie mogą być jednak różne. Nieregularne miesiączki po 40. roku życia to nie wszystko, na co powinnaś się przygotować. I nie bój się – przez menopauzę można przejść spokojnie i z godnością. Im szybciej zaczniesz się do tego przygotowywać, tym lepiej.

Nieregularny okres po 40. roku życia – przyczyny

Nieregularne miesiączki po 40. roku życia mogą stanowić dla Ciebie pierwszy sygnał, że Twój organizm przygotowuje się do menopauzy. Są one spowodowane wolniejszą niż wcześniej pracą jajników. Zaburzenia hormonalne mogą w tym czasie wydłużać lub znacznie skracać miesiączkę. To także czas, w którym okres może być wyjątkowo obfity. Nie powinnaś się tym jednak martwić. Zarówno mocne krwawienie, jak i drobne plamienie pomiędzy okresem to normalne objawy wejścia w okres okołomenopauzalny. Nie oznacza to także, że od razu przekwitniesz. Ta faza zaczyna się nawet na 10 lat przed ostatnim krwawieniem. Nieregularne miesiączki po 45. roku życia są spowodowane spadkiem progesteronu w organizmie. To on odpowiada za złuszczanie błony śluzowej w macicy, czyli przygotowanie do miesiączki. Ze względu na zaburzenia hormonalne, śluzówka powiększa się, a złuszczona błona nie może być wydalona. Dlatego niektóre cykle są bardzo krótkie i skąpe, inne zaś – gdy nagromadzona błona w końcu zostanie wydalona – bardzo długie i obfite. Pamiętaj też, że jeśli nieregularny okres po 40. roku życia jest spowodowany perimenopauzą, będziesz odczuwać również inne objawy. Zwykle zaniki lub wydłużenie miesiączki nie występują samodzielnie. Możesz zatem odczuwać też uderzenia gorąca, wahania nastrojów, zaburzenia snu czy ogólne uczucie zmęczenia. Częstym objawem jest także nagłe pocenie się, które może występować także w nocy. A jakie są najdziwniejsze dolegliwości przed menopauzą?

Najdziwniejsze dolegliwości przed menopauzą

Nietypowe objawy menopauzy mogą Cię zaskoczyć. O ile większość kobiet spodziewa się, że będą miały nieregularne miesiączki po 45. roku życia, tak nie każda wie, że menopauza może przynieść na przykład:

● Szumy uszne – to nieprzyjemne objawy, które mogą wywołać silne uczucie niepokoju. Jeśli pojawi się u Ciebie piszczenie, szeleszczenie czy dzwonienie w uszach, którego wcześniej nie doznawałaś, warto porozmawiać o tym z lekarzem. Może to być sygnał, że zbliża się do Ciebie menopauza. Zastępcza terapia hormonalna będzie tu z pewnością zalecana.

● Drętwienie rąk – to kolejny objaw, który wiąże się ze zmianami hormonalnymi u kobiet. Ze względu na utratę kolagenu oraz zaburzenia przewodnictwa nerwowego, możesz doświadczyć mrowienia bądź drętwienia rąk.

● Otyłość – zmiany hormonalne sprawiają, że nawet kobiety o pięknej sylwetce mogą borykać się ze wzrostem wagi. Problematyczna jest zwłaszcza otyłość brzuszna, która może być niebezpieczna dla zdrowia.

● Swędzenie skóry – ten objaw jest związany ze spadkiem estrogenów. Świąd może być odczuwalny na całym ciele, dlatego warto pamiętać o stosowaniu balsamów łagodzących i piciu dużej ilości wody.

● Nietrzymanie moczu – to jeden z objawów, który związany jest ze spadkiem poziomu estrogenów. Niższy poziom tych hormonów sprawia, że mięśnie i więzadła w obrębie dna miednicy stają się bardziej wiotkie. Dotyczy to całego ciała, ale obszar miednicy jest szczególnie narażony na zmiany hormonalne. Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia pierwszych objawów, warto zacząć fizjoterapię uroginekologiczną i korzystać z wkładek na nietrzymanie moczu, by poprawić swój komfort. Nie do końca prawdą jest, że okres menopauzalny odpowiada za problemy z dnem miednicy. W życiu kobiety dochodzi do wielu przeciążeń mięśni i tkanki łącznej miednicy, np. w trakcie ciąży, porodu, czy połogu. Dlatego młode kobiety powinny zadbać o właściwą odbudowę funkcji mięśni dna miednicy, aby w późniejszych etapach życia, kiedy dojdzie do obniżenia poziomu estrogenów, mięśnie były wydolne i potrafiły pełnić swoje funkcje. Wtedy ryzyko nietrzymania moczu w przyszłości maleje.

● Nadmierne owłosienie na ciele – to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Jest on spowodowany faktem, iż jajniki wydzielają mniej estrogenów, a zaczynają produkować androgeny. Tak może dziać się nawet do dziesięciu lat po zakończeniu miesiączkowania! Warto pomóc sobie za pomocą kuracji hormonalnej, która łagodzi objawy menopauzy.

Najdziwniejsze dolegliwości przed menopauzą mogą, lecz nie muszą pojawić się akurat w Twoim przypadku. Każda kobieta inaczej przechodzi ten okres. Jeśli jednak zauważysz któryś z objawów, warto zainteresować się tematem menopauzy i poszukać pomocy.

Nieregularny okres po 40. roku życia, który nie jest spowodowany menopauzą

Nieregularne miesiączki po 40. roku życia mogą być spowodowane zbliżającą się menopauzą. Jednak nie muszą. Zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać także z innych przyczyn zdrowotnych, między innymi torbieli jajnika, cukrzycy, nowotworów, endometriozy czy zespołu przedwczesnego wygasania jajników. Dodatkowo brak miesiączki, w każdym okresie Twojego życia, może być związany z silnym i przewlekłym stresem, problemami natury psychicznej oraz dużym i gwałtownym spadkiem masy ciała, który także powoduje zaburzenia hormonalne. Istnieje jeszcze jedna przyczyna, o której kobiety po 40. roku życia bardzo często zapominają. Spóźniający się okres może być oczywiście spowodowany ciążą. Pamiętaj jednak, że ciąża w tym wieku jest narażona na wiele komplikacji. Dlatego jeśli jesteś aktywna seksualnie, warto wykonać test ciążowy, by upewnić się co do diagnozy.

Nieregularny okres po 40. roku życia zawsze powinien być dla Ciebie sygnałem, że coś zaczyna dziać się z Twoim ciałem. Co dokładnie? To już musisz ustalić ze swoim lekarzem, który zdiagnozuje Cię i zapewni odpowiednią pomoc.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku