Artykuły higieniczne dla seniorów

Artykuły higieniczne

Artykuły higieniczne dla seniorów to doskonała pomoc w sytuacji, w której opiekujesz się osobą starszą i starasz się zapewnić jej jak największy komfort życia. Kosmetyki dla seniorów umożliwią Ci dbanie o wrażliwą skórę, natomiast produkty urologiczne sprawią, że problem nietrzymania moczu nie będzie tak uciążliwy. Po jakie produkty sięgnąć? Czy pieluchomajtki dla dorosłych to jedyne wyjście przy nietrzymaniu moczu? A może są inne rozwiązania?

Kosmetyki dla seniorów – na co zwrócić uwagę?

Kosmetyki dla starszych osób znacznie różnią się od innych produktów kosmetycznych. I jest to spowodowane konkretnymi zmianami w organizmie seniora. Przede wszystkim skóra osób starszych jest mniej jędrna, zaczyna wiotczeć, ale także nierzadko boryka się ze znaczną suchością. Przyczyną tego stanu rzeczy jest wiek i zmiany hormonalne, które postępują wraz ze starzeniem się organizmu. Pielęgnacja osoby starszej, a zwłaszcza dojrzałej skóry powinna zatem skupić się na odżywieniu i nawilżeniu naskórka, który może być szorstki, suchy i łuszczący się. Dlaczego jest to takie ważne? Kosmetyki dla seniorów nie tylko zwiększają poczucie komfortu, ale i łagodzą swędzenie. Skóra stanowi ważny organ naszego ciała, który jest ochroną dla naczyń krwionośnych czy mięśni. Im słabsza, cieńsza i mniej odżywiona skóra, tym większe ryzyko przerwania jej ciągłości. To z kolei będzie wiązało się z bólem i trudniejszym gojeniem się ran. Osłabiona skóra jest niebezpieczna zwłaszcza dla osób leżących, obłożnie chorych, które narażone są chociażby na odleżyny. Jeśli zadbasz o odpowiednie oczyszczanie, odżywianie i nawilżanie skóry seniora, możesz mieć pewność, że osoba starsza szybko odczuje różnicę. Zwłaszcza jeśli jest unieruchomiona.

Jakie kosmetyki dla seniorów warto mieć w domu?

Kiedy zaopatrujesz się w kosmetyki dla seniorów, pamiętaj, że powinny one być hipoalergiczne, by zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii skórnej. Miej w domu zawsze płyn do mycia ciała, najlepiej nawilżający, z emolientami, które wspierają naturalną barierę ochronną skóry. Jeśli opiekujesz się osobą leżącą, dobrym pomysłem będzie także zakup produktów, które możesz używać bez wody. Nie należy jednak myć nimi seniora codziennie. Oprócz płynu myjącego zadbaj o higienę intymną osoby starszej, a także o nawilżenie i odżywienie naskórka. Wybierz balsam z alantoiną, aloesem, pantenolem czy innymi składnikami łagodzącymi podrażnienia.

kosmetyki dla seniorów

Artykuły higieniczne dla seniorów, które warto mieć

Jeśli opiekujesz się seniorem, musisz mieć przy sobie artykuły higieniczne, które ułatwią Ci przejście przez codzienne mycie czy też radzenie sobie ze schorzeniami takimi jak nietrzymanie moczu. Które artykuły higieniczne dla seniorów warto mieć pod ręką?

Podkłady higieniczne – jeśli osoba starsza, którą się opiekujesz, cierpi na nietrzymanie moczu, warto zaopatrzyć się w podkłady higieniczne, które chronią materac przed wilgocią. U osób nietrzymających mocz, wycieki mogą zdarzyć się o każdej porze dnia i nocy. Podkład włożony pod prześcieradło chroni materac i zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo podkłady przydadzą się podczas mycia chorego w łóżku.
Chusteczki do mycia ciała – chusteczki dla seniorów są większe od tych dla dzieci. Zawierają również inne substancje, takie jak alantoina czy pantenol, które chronią skórę przed podrażnieniami. Chusteczki mogą pomóc w szybkim umyciu najważniejszych partii ciała, takich jak pachy czy miejsca pod biustem, które szybko się pocą. Będą przydatne także po posiłku.
Myjki – to produkty, które ułatwiają mycie seniora. Zapewniają mu poczucie komfortu i chronią przed nieprzyjemnym chłodem. Pamiętaj, że skóra seniora jest cienka, a co za tym idzie – bardzo wrażliwa na bodźce. Mycie miękką myjką jest dla niej przyjemniejsze, niż mycie ręką czy szorstką gąbką.
Produkty chłonne – przy problemie nietrzymania moczu u osób starszych, konieczne jest zakupienie produktów chłonnych, które będą chronić go przed wilgocią, a co za tym idzie także przed infekcjami.

Artykuły higieniczne dla seniorów z nietrzymaniem moczu

Jeśli opiekujesz się seniorem, który ma problem z nietrzymaniem moczu, prawdopodobnie do głowy od razu przyszły Ci tak zwane pieluchomajtki dla dorosłych. To produkty chłonne, które wyglądają jak pieluchy. Są jednak dostosowane do potrzeb osób dorosłych. Pieluchomajtki stanowią bardzo chłonne wyroby, które poleca się osobom z silnym nietrzymaniem moczu, a także tym, które są całkowicie unieruchomione. Jest to zatem ostateczność. Jeśli osoba starsza, którą się opiekujesz, nadal jest świadoma, sama wstaje i ubiera się, a także w miarę swobodnie się porusza, możesz skorzystać z innych produktów chłonnych. Idealnym przykładem są majtki chłonne damskie, które wyglądają jak zwykła bielizna, jednak skutecznie chronią przed wilgocią związaną z nietrzymaniem moczu. Senior może założyć je samodzielnie. Jest to produkt, który poleca się nawet osobom z demencją. Jeśli senior cierpi na lekkie nietrzymanie moczu, możliwe jest nawet poradzenie sobie z tym problemem za pomocą wkładek urologicznych. Wystarczy wkleić je w bieliznę osoby starszej. Przy niewielkim nietrzymaniu moczu jest to bardzo dobre rozwiązanie. Oczywiście nietrzymanie moczu stanowi objaw większych problemów, które prawdopodobnie można leczyć. Warto zatem skonsultować je z lekarzem.

Artykuły higieniczne dla seniorów to niezbędna pomoc podczas opieki nad osobą starszą. Warto wiedzieć, że istnieją produkty, które ułatwiają tę ciężką pracę.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Uroflowmetria – co to jest?

Nietrzymanie moczu, częstomocz czy nieustające parcie na pęcherz, to oznaki pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Celem znalezienia przyczyn tego rodzaju zaburzeń, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Podstawowym narzędziem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w działaniu pęcherza moczowego jest uroflowmetria, czyli badanie służące ocenie przepływu moczu przez cewkę moczową. Jak przebiega badanie uroflowmetryczne i w jaki sposób się do niego przygotować?

Uroflowmetria – co to jest?
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne jest typowe u małych dzieci. Mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dorosłych jest natomiast objawem pewnych zaburzeń, których przyczyn można dopatrywać się na wielu polach. Mogą towarzyszyć mu wady rozwojowe dróg moczowych, infekcje czy choroby przewlekłe. Moczenie nocne u dorosłych może występować również na tle psychosomatycznym. Jak radzić sobie z tym krępującym schorzeniem i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Nerwica pęcherza – jak stres wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego?

Mówi się, że stres to jeden z największych wrogów człowieka. Negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Każdy narząd w naszym organizmie, pod wpływem stresu może doświadczyć zaburzeń psychosomatycznych. Dokładnie tak samo jest w przypadku funkcjonowania pęcherza moczowego. Nerwica pęcherza to potoczna nazwa schorzenia, które określane jest jako zespół pęcherza nadreaktywnego. Dolegliwość ta może dopaść każdą z nas. Jak radzić sobie ze stresowym nietrzymaniem moczu?

Nerwica pęcherza, czyli jak stres wpływa na pęcherz moczowy