Czy warto zdecydować się na poród w wodzie?

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Poród w wodzie

Poród – jedno z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej stresujących przeżyć w życiu każdej kobiety. Nieodłącznie kojarzony z ogromnym wysiłkiem, wyczerpaniem i bólem. Możliwe jest jednak rodzenie w środowisku, które pozwoli na odprężenie się i złagodzenie bólów porodowych. Poród w wodzie – bo o nim mowa – to poród fizjologiczny, który jest mniej męczący, mniej bolesny, a często również znacznie krótszy. Wyjaśniamy, na czym polega poród w wodzie i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Poród w wodzie a poród tradycyjny – czym się różnią?

Poród siłami natury czy poród przez cesarskie cięcie? Za najlepsze zakończenie ciąży rekomendowane przez specjalistów uznaje się poród naturalny, w którym dziecko wychodzi na świat przez kanał rodny kobiety, a poród odbywa się bez wzmacniania czynności skurczowej lekami i bez przebicia pęcherza płodowego. Dla rodzącej kluczowa jest tutaj wiedza, jak oddychać podczas porodu i jak zwiększyć swój komfort na sali porodowej. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do porodu, by ten nie kojarzył się jedynie z bólem i fizycznym wyczerpaniem. Warto jednak pamiętać, że poród siłami natury nie zawsze jednak jest możliwy. Gdy istnieją ku niemu jakiekolwiek przeciwwskazania, wówczas dziecko przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie. A jak wygląda cesarskie cięcie? 

To jest chirurgiczną metodą zakończenia ciąży polegającą na przecięciu kolejnych powłok skórnych, otrzewnej oraz mięśnia macicy i wydobyciu płodu. Cesarska odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym, co oszczędza kobiecie rodzącej bólu. Celem jego złagodzenia można również zdecydować się na poród w wodzie. Ten, w Polsce zyskuje na popularności. Po raz pierwszy odbył się w 1996 roku, a dziś możliwy jest już w wielu szpitalach. Co ciekawe, na popularności zyskuje także poród w domu w wodzie. 

Immersja wodna i poród w wodzie są dziś jednymi z najpopularniejszych niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Polegają na zanurzeniu brzuszka ciężarnej w wodzie. Poród w wodzie może obejmować jedynie wczesną fazę skurczów, ale może również obejmować cały czas trwania porodu. 

Przebieg porodu w wodzie

Poród w wodzie odbywa się w komfortowych i optymalnych warunkach dla rodzącej. W końcu ma on przynieść jej ulgę i znacznie zmniejszyć dyskomfort związany z bólami porodowymi. A jak wygląda przebieg porodu w wodzie? Na co powinna przygotować się ciężarna? 

Podczas porodu wanna wypełniona jest wodą lub solą fizjologiczną. Temperatura wody musi być zbliżona do temperatury ludzkiego ciała. W praktyce oznacza to, że ma ona około 36-37 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura na sali wynosi około 25-26 stopni. Ciężarna może wejść do wanny wówczas, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi około 4-5 cm. Kobieta zanurza się w wodzie na głębokość około 50-60 centymetrów. Cała akcja porodowa jest monitorowana za pomocą KTG. 

Warto jednak wiedzieć, że podczas I fazy porodu kobieta może przebywać w wodzie nie dłużej niż 30 minut. Po tym czasie musi opuścić basen. Jeśli zdecyduje się na kontynuowanie porodu w wodzie, może wrócić do basenu po około 30 minutach. Zazwyczaj, tuż przed samym rozwiązaniem i wydaniem na świat noworodka, kobieta wychodzi z wanny, ponieważ zmiana temperatury, która powoduje parcie i wypieranie płodu może nieco przyspieszyć akcję. Jeśli kobieta chce jednak, by dzidziuś przyszedł na świat w wodzie i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, może pozostać w niej do samego końca. Co ważne – łożysko podczas porodu w wodzie, może być wydalone także w basenie, należy to do decyzji rodzącej i personelu. 

Wskazania i przeciwwskazania do porodu w wodzie

Jedną z podstawowych przesłanek mówiących za tym, by zdecydować się na poród w domu w wodzie czy poród w wodzie w szpitalu, jest złagodzenie bólów i przyniesienie ogromnej ulgi rodzącej. Niestety poród w wodzie nie zawsze będzie możliwy. Nie każda kobieta będzie mogła skorzystać z jego dobrodziejstwa. 

Wśród kluczowych przeciwwskazań do porodu w wodzie możemy zaliczyć między innymi: 

 • złe ułożenie płodu,
 • łożysko przodujące,
 • problemy kardiologiczne matki,
 • podejrzenie infekcji u rodzącej przebiegające z wysoką gorączką,
 • duża waga dziecka,
 • ciąża bliźniacza,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • zapalenie błon płodowych,
 • nadciśnienie lub niedociśnienie matki,
 • duża niedokrwistość,
 • niewydolność nerek u matki,
 • choroby układu krążenia,
 • zaburzenia tętna płodu. 

Poród w wodzie – korzyści 

Zanurzenie w ciepłej wodzie pozwala się zrelaksować – doskonale znamy to z życia codziennego. Relaks fizyczny prowadzi za sobą również relaks psychiczny, a ten podczas porodu jest na wagę złota. Jakie korzyści niesie za sobą poród w wodzie i co daje kobiecie oraz noworodkowi?

Poród w wodzie przede wszystkim pozwala na zmniejszenie bólów porodowych oraz skrócenie I okresu porodu. Kobiecie rodzącej ułatwia zmianę pozycji i pozwala na zrelaksowanie się między kolejnymi skurczami. Nie bez znaczenia jest tutaj poczucie komfortu i intymności. Woda odciąży również miednicę i kręgosłup oraz pozytywnie wpłynie na układ sercowo-naczyniowy. To, co istotne jest dla wielu kobiet – poród w wodzie lepiej przygotuje szyjkę macicy i uelastycznia tkanki krocza, przez co zdecydowanie rzadziej konieczne jest nacięcie krocza podczas porodu. Utrzymanie stałej temperatury wody pomiędzy 36, a 37°C pozwala nie tylko łagodzić ból, ale i rozluźniać tkanki krocza, które mogą łatwiej się rozciągać. W takiej sytuacji wychodząca główka dziecka musi sprostać mniejszym oporom, więc szybciej wydostaje się na świat. Drgania odczuwane w wodzie wozie wspomagają także przepływ krwi poprzez stymulację przepływu w naczyniach limfatycznych.  

Poród w basenie wypełnionym wodą niesie za sobą również bardzo dobry wpływ na maluszka. Ten, przychodzi na świat w doskonale znanym sobie środowisku, dzięki czemu jest on chroniony przed bezpośrednim hałasem czy światłem. Co więcej – noworodek, który urodzi się w wodzie jest nieco spokojniejszy i mniej płaczliwy.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku