Dowiedz się, jakie badania hormonalne wykonać w menopauzie

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz Jakie badanie na menopauzę

Menopauza to niezwykle wymagający czas dla kobiecego organizmu. Wykonane w tym czasie badania hormonalne mogą dostarczyć wielu cennych informacji na temat funkcji hormonalnej organizmu kobiety na tym etapie życia. Jakie badanie na menopauzę jest zalecane? Co warto wiedzieć w kwestii: “badania hormonalne – menopauza”?

Menopauza od podstaw, czyli jak rozpoznać objawy menopauzy?

Menopauza jest naturalnym zjawiskiem, które wcześniej czy później dotknie każdej kobiety. Choć jest nieunikniona, bardzo często budzi strach i niepokój. Bywa ciężkim doświadczeniem, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Co oznacza? Co to jest menopauza i z czym się wiąże? 

W rzeczywistości jest ona niczym innym jak ustaniem miesiączkowania i utratą płodności przez kobietę. Jest to proces, w którym czynność jajników stopniowo wygasa. Ile trwa menopauza? Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się nawet od 6 do 10 lat przed całkowitym zakończeniem cyklu menstruacyjnego i wynikają one ze zmiany gospodarki hormonalnej – wówczas jajniki wytwarzają coraz mniej estrogenu i progesteronu. Nadchodzący etap przekwitania możemy jednak łatwo rozpoznać. 

Wśród typowych objawów menopauzy możemy wymienić: 

  • uderzenia gorąca,
  • trudności z zasypianiem,
  • niestabilność emocjonalna i rozdrażnienie,
  • permanentne zmęczenie,
  • kołatanie serca,
  • obniżone libido,
  • suchość pochwy.

Objawy menopauzy możemy złagodzić zarówno zmianą stylu życia, jak i farmakologicznie – zawsze pod kontrolą lekarza. W tym okresie u wielu kobiet pojawiają się dolegliwości związane z  zaburzeniem statyki narządów miednicy mniejszej czy nietrzymaniem moczu. Techniki relaksacyjne czy odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne – to wszystko może pomóc nam przejście tego czasu. Komfort okresu okołomenopauzalnego podnieść mogą również wkładki na nietrzymanie moczu. Dolegliwość ta jest efektem niskiego stężenia estrogenu w tym czasie, które przyczynia się do osłabienia tkanek w obrębie dróg rodnych i dróg moczowych. 

Jakie badanie na menopauzę? 

Wiemy już, czym jest menopauza i jak się objawia. Pozostaje pytanie – kiedy badanie hormonów? Menopauza nie przychodzi z dnia na dzień. Jak wspomnieliśmy wyżej, proces wygaszania aktywności jajników może trwać nawet do 10 lat. Zaleca się jednak, by każda kobieta w okresie okołomenopauzalnym poddała się badaniom hormonalnym. Zatem, co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: “badania hormonalne – menopauza. Jakie badania hormonów przy menopauzie warto wykonać? 

Pakiet badań dla kobiet w okresie menopauzalnym może obejmować takie badania jak: 

  • morfologia krwi – podstawowe badanie laboratoryjne pozwalające ocenić ogólną kondycję organizmu i stan zdrowia;
  • lipidogram – badanie lipidów we krwi oznaczające stężenie całkowitego cholesterolu, cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów. Pozwala oszacować ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, takich jak chociażby miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze;
  • TSH – hormon przysadki mózgowej, który wpływa na funkcjonowanie tarczycy. Badanie poziomu TSH jest często wykorzystywane w diagnostyce problemów z tarczycą, które mogą wpływać na samopoczucie kobiety w okresie menopauzy i nasilać niektóre objawy;
  • FSH – kolejny hormon przysadki mózgowej, który odpowiada za stymulację wzrostu pęcherzyków jajnikowych. U kobiet FSH jest kluczowym hormonem w regulacji cyklu menstruacyjnego i dojrzewania komórek jajowych. Jego badanie może pomóc w ocenie funkcji jajników i identyfikacji ewentualnych zaburzeń. Bardzo często stosowany jest jako wskaźnik stopnia zaawansowania menopauzy;
  • Estradiol – najważniejszy estrogen produkowany przez jajniki, hormon płciowy o największej aktywności biologicznej. Pomiar jego stężenia wykorzystywany jest między innymi w diagnostyce niepłodności i objawów związanych z przekwitaniem;
  • DHEA-S – hormon produkowany głównie przez nadnercza. Badanie jego poziomu może być przeprowadzane w celu oceny ogólnego stanu hormonalnego, zwłaszcza u osób z podejrzeniem zaburzeń hormonalnych wpływających na zdolność rozrodczą;
  • LH – hormon pełniący kluczową rolę w procesie owulacji. Jego poziom może dostarczyć informacji na temat funkcji jajników i potwierdzić menopauzę.

Badania hormonalne – menopauza: kiedy warto je zrobić? 

W przypadku wielu kobiet, aby potwierdzić menopauzę nie są tak naprawdę wymagane żadne badania. Jest to stan dający charakterystyczne objawy, które w danym wieku mogą jednoznacznie wskazywać na wejście w okres przekwitania. Pamiętajmy jednak, że jest to również czas, w którym kobieta musi o siebie szczególnie zadbać. Wraz z wygaszaniem hormonalnej funkcji jajników, zwiększa się chociażby ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej – pamiętajmy, że hormony odgrywają w naszym życiu ogromną rolę, więc gdy tych zaczyna brakować, cała gospodarka hormonalna zostaje zachwiana, a wówczas nasz organizm musi stawić czoła nowej, nieznanej dotąd rzeczywistości. 

Niektóre objawy nie zawsze muszą być związane jedynie z klimakterium, a mogą wskazywać na różnego rodzaju stany chorobowe toczące się w organizmie. Dlatego profilaktycznie i dla oceny stanu zdrowia kobiety, zarówno przed, jak i w trakcie menopauzy zaleca się chociażby badanie hormonów. Menopauza jednak u każdej kobiety może przebiegać nieco inaczej, a wówczas każda z nas będzie miała nieco inne potrzeby diagnostyczne. Niemniej, warto jednak wiedzieć, jakie badania na menopauzę można wykonać dla własnego zdrowia i spokoju. 

Badania ginekologiczne a menopauza

Wiele kobiet wychodzi z błędnego założenia, że w wieku menopauzalnym nie są już konieczne regularne wizyty u ginekologa. Tymczasem nie ma wieku granicznego, który zwalniałby kobietę z dbałości o swoje zdrowie i regularnych konsultacji ginekologicznych. Nawet wtedy, gdy kobieta przestaje miesiączkować i wygasa jej zdolność do reprodukcji, regularne wizyty u lekarza i badania ginekologiczne są absolutnie konieczne dla utrzymania odpowiedniego zdrowia. 

Co więcej – lekarz nie tylko może pomóc w bardziej komfortowym przejściu okresu przekwitania, ale może również zalecić wprowadzenie hormonalnej terapii zastępczej. Regularne badania pozwalają kontrolować przebieg menopauzy, ale także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Kobieta w wieku menopauzalnym nadal powinna poddawać się badaniom cytologicznym, rutynowym badaniom USG narządów miednicy mniejszej, badaniu piersi czy badaniu endometrium.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe i jak się ich pozbyć?

Cystynuria to choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania kamieni cystynowych. U podstaw ich formowania leży nadmierne wydalanie cystyny z moczem. W momencie, gdy jej stężenie w moczu przekracza poziom jej rozpuszczalności, zaczyna się ona krystalizować, tworząc kamienie cystynowe. W jaki sposób dochodzi do formowania się nierozpuszczalnych złogów i jak można się ich pozbyć? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe
Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

Andropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?

Męskie klimakterium, czyli andropauza