Biegunka u starszej osoby - jakie są przyczyny i jak ją leczyć?

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert biegunka u starszej osoby

Dla seniora czasami nawet wydające się na pierwszy rzut oka błahe dolegliwości mogą okazać się potencjalnie niebezpieczne dla ich zdrowia. Tak jest z przeziębieniami, infekcjami wirusowymi, ale również z problemami z układu pokarmowego jak np. biegunka. Biegunka u starszej osoby może być spowodowana różnymi czynnikami takimi jak np. stosowane leki bądź nieodpowiednia dieta. Może jednak stanowić objaw poważnych dolegliwości. Dlaczego biegunki u starszej osoby są tak niebezpieczne? Jak sprawić, by przewlekła biegunka u osób starszych została wyleczona bez uszczerbku na zdrowiu seniora?

Biegunka u osoby starszej – czym jest i jak się objawia?

Biegunka u osoby starszej w swoim przebiegu nie różni się od tej pojawiającej się u osób dorosłych czy dzieci. To wypróżnienia co najmniej trzy razy na dobę i więcej, które nierzadko charakteryzują się dużą gwałtownością. Konsystencja stolca jest najczęściej płynna, wodnista bądź półpłynna i może charakteryzować się dużo intensywniejszym zapachem. Mogą pojawić się w nim ślady śluzu, a nawet krwi. Podczas wypróżnienia, seniorowi może dokuczać ból brzucha, mocne skurcze mięśni gładkich jelit oraz gazy. Biegunce może również towarzyszyć gorączka. Warto wtedy monitorować temperaturę ciała i jeśli to tylko możliwe i nie towarzyszą temu inne objawy próbować obniżać ją w warunkach domowych.

Jakie są przyczyny biegunki u starszej osoby?

Biegunka u starszej osoby może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej jednak jest to zatrucie pokarmowe – bakteryjne lub wirusowe – które może być bardzo niebezpieczne dla seniora ze względu na ryzyko szybkiego odwodnienia. Oprócz tego za częste przyczyny uznaje się:

● Przyczyny pokarmowe np. nietolerancję laktozy – jeśli biegunki występują często i zawsze po zjedzeniu lub wypiciu nabiału, konieczne jest zaprzestanie podawania go seniorowi oraz wizyta u lekarza w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy.
● Osłabienie perystaltyki jelit – spowodowane spadkiem napięcia mięśni gładkich i rozrostem bakterii.
● Powikłania cukrzycowe.
● Zaburzenia wchłaniania i trawienia tłuszczów.
● Stosowanie antybiotyków - biegunka może pojawić się w trakcie i/lub po zaprzestaniu ich przyjmowania.
● Stosowanie leków np. przeczyszczających, moczopędnych, stosowanych w schorzeniach tarczycy czy NLPZ. Choroby zapalne jelit, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
● Nowotwory  jelita grubego.


Jak zatem widać, przewlekła bądź ostra biegunka u osób starszych to problem, którego nie wolno bagatelizować. Może bowiem wiązać się z poważnymi chorobami. Oprócz tego powoduje ogromny dyskomfort u seniora i może osłabić jego stan zdrowia.

Biegunki u starszej osoby – ryzyko dla zdrowia

Ryzyko pojawienia się biegunki u starszej osoby wzrasta z wiekiem. Nie można temu zapobiec, choć oczywiście można przeciwdziałać pojawieniu się tego problemu na wiele sposobów. Warto jednak pamiętać, iż sama biegunka u osób starszych niesie ze sobą ryzyko pogorszenia stanu zdrowia seniora. Jakie przede wszystkim?

● Ryzyko odwodnienia – biegunka, ze względu na konsystencję kału, działa odwadniająco na organizm seniora, który nierzadko i tak nie jest wystarczająco nawodniony. Aby chronić przed ryzykiem odwodnienia, konieczne jest podawanie elektrolitów osobie starszej, a także podejmowanie wszelkich wysiłków, które mają zatrzymać biegunkę.
● Ryzyko odparzeń – niestety biegunka wiąże się z utrudnieniem czynności opiekuńczych nad seniorem, w tym utrzymania higieny. To z kolei wiąże się z większym rozwojem odparzeń i innych chorób skóry. Dlatego biegunki u osób starszych muszą wiązać się ze zwiększoną higieną, częstszym myciem i wycieraniem okolic intymnych, nawilżaniem i natłuszczaniem ich, a także korzystaniem z produktów chłonnych, takich jak pieluchomajtki dla dorosłych

Jeśli chcesz wiedzieć, że odpowiednio troszczysz się o seniora w czasie biegunki, przeczytaj artykuł „Jak dbać o higienę intymną u seniorów”. 

Przewlekła biegunka u osób starszych – jak ją zatrzymać?

Wiesz już, jak przebiega biegunka u osób starszych. Leczenie tego schorzenia nie jest proste, gdyż sama biegunka wiąże się ze zmianami w organizmie seniora. Najlepszym sposobem na walkę z biegunką są oczywiście środki farmakologiczne. Jednak zanim podasz je seniorowi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie należy samodzielnie podawać farmaceutyków osobom starszym, chyba że są to wyłącznie środki zaradcze, dostępne w aptece bez recepty. Koniecznie pamiętaj, że biegunka nie występuje u seniora bez przyczyny. Zwykle jest powiązana z konkretnym schorzeniem, co warto omówić z lekarzem, zwłaszcza gdy biegunka utrzymuje się od kilku dni bądź w stolcu pojawia się śluz lub krew. 

Dieta przy biegunce u starszej osoby

Dieta przy biegunce u starszej osoby może okazać się niezwykle pomocna. W dużej mierze to właśnie ona odpowiada za stan jelit. Może również zaoszczędzić seniorowi nieprzyjemności związanych z problemami wydalniczymi. Co powinno się wyeliminować z diety osoby starszej, która cierpi na biegunki?

● Pełnoziarniste pokarmy, gdyż zawierają one duże ilości błonnika, który pobudza jelita
● Rośliny strączkowe, które mają właściwości wzdymające
● Tłuste pokarmy (są ciężkostrawne)
● Ostre przyprawy i ostre potrawy, które mogą podrażniać jelita i żołądek
● Cytrusy i soki owocowe, które działają podrażniająco

Jak powinna wyglądać dieta seniora przy biegunce? Musi składać się przede wszystkim z dań lekkostrawnych, takich jak gotowane warzywa i zupy, kleiki czy czerstwy chleb. Możliwe jest podawanie również owoców, takich jak czarne porzeczki i jagody, które hamują biegunkę. Dodatkowo zaleca się podawanie chłodnych napojów, na przykład herbaty czarnej, bez cukru. Polecane są także napary z rumianku, szałwii i mięty. Każde jednak z tych działań również w zakresie diety powinno być dostosowywane do przyczyny występowania biegunki, a najlepiej skonsultowane z lekarzem internistą.

Biegunki u starszej osoby to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Na szczęście można poradzić sobie z nią doraźnie, za pomocą leków i diety, a także – w razie konieczności – liczyć na pomoc lekarza. 

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć.