Popuszczanie moczu - wstydliwy problem kobiet po czterdziestce

Popuszczanie moczu

Popuszczanie moczu to problem, który dotyka nie tylko osób starszych. Już kobiety po czterdziestym roku życia nierzadko muszą się z nim mierzyć. Popuszczanie moczu podczas śmiechu, kaszlu czy wysiłku to jasny sygnał, że z organizmem coś się dzieje. Nie bagatelizuj tego i zacznij szukać pomocy. Popuszczanie moczu może bowiem przerodzić się w coś poważniejszego.

Popuszczanie moczu – przyczyny

Popuszczanie moczu dotyka nawet 30% Polek, a z wiekiem ryzyko pojawienia się tego problemu znacznie się zwiększa. Przyczyny nietrzymania moczu zależne są od konkretnego rodzaju schorzenia, jednak najczęściej winowajcą okazują się słabe bądź też uszkodzone mięśnie dna miednicy, czyli tak zwane mięśnie Kegla. Mięśnie te odpowiadają między innymi za sprawne funkcjonowanie cewki moczowej, a także za podparcie pęcherza moczowego, macicy i odbytnicy. Osłabienie ich nie jest niestety wcale tak trudne. 

Popuszczanie moczu – czynniki ryzyka

Czynnikami ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu z powodu osłabienia funkcji mięśni dna miednicy są:

  • porody naturalne,
  • porody wywołane oksytocyną,
  • wysoka waga urodzeniowa dziecka,
  • otyłość,
  • przewlekły kaszel,
  • ciężka praca fizyczna,
  • regularne zaparcia,
  • operacje w okolicach powłok brzusznych.

Jeśli popuszczanie moczu spowodowane jest słabymi mięśniami dna miednicy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a zatem jednym z najczęściej występujących rodzajów tego schorzenia. Jak możesz je rozpoznać? Najczęściej do wycieku moczu dochodzi podczas śmiechu, kaszlu czy też kichania, gdy ciśnienie w jamie brzusznej znacząco wzrasta. Zwróć uwagę na coś jeszcze – jeśli nie odczuwasz parcia w momencie wycieku moczu, może to wskazywać właśnie na wysiłkowe NTM. Obserwuj się dokładnie, by móc opowiedzieć o wszystkim lekarzowi. Na przykład popuszczanie moczu przy siadaniu mogłoby wskazywać na inny rodzaj zaburzenia – nietrzymanie moczu z przepełnienia bądź też naglące nietrzymanie moczu. Nie bagatelizuj żadnych sygnałów. Dzięki temu lekarz będzie mógł ci pomóc.

Popuszczanie moczu - wkładki chłonne

Popuszczanie moczu – leczenie

Wybrane leczenie uzależnione jest od tego, z jakim rodzajem nietrzymania moczu masz do czynienia. Aby się tego dowiedzieć, koniecznie udaj się do ginekologa bądź do urologa. Obaj specjaliści mogą pomóc ci w poznaniu przyczyn problemu. Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, a zatem występuje u ciebie popuszczanie moczu podczas śmiechu czy kaszlu, diagnoza powinna nastąpić dość szybko. Konieczne jest jednak poznanie przyczyn schorzenia, by móc wybrać najlepszy sposób leczenia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu, a zatem to najczęstsze u kobiet, leczy się przede wszystkim za pomocą tak zwanego leczenia zachowawczego czyli fizjoterapii oraz zmiany stylu życia, które wymaga przejścia na zdrową dietę i zmniejszenia masy ciała. Zadaniem fizjoterapii jest odbudowanie i wzmocnienie mięśni dna miednicy, które dzięki temu będą w stanie lepiej wykonywać swoje zadanie. Jeśli mięśnie są znacznie uszkodzone, ćwiczenia mogą nie wystarczyć. W takich przypadkach urofizjoterapeuta może zaproponować metodę elektrostymulacji. Jest ona całkowicie bezpieczna. Połączenie elektrostymulacji z ćwiczeniami daje najlepsze efekty. Uwaga! Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu trzeciego stopnia, lekarz może zakwalifikować cię na operację. Jest to jednak ostateczność.

Popuszczanie moczu – jak się przed nim zabezpieczyć?

Popuszczanie moczu to nie tylko poważne schorzenie i wyraźny sygnał od organizmu, że dzieje się z nim coś niepokojącego. To także choroba, która jest niezwykle wstydliwa i może doprowadzić do izolowania się osoby chorej, a nawet do zaburzeń na tle psychicznym. Nie pozwól, by życie cię omijało – istnieją sposoby na radzenie sobie z wilgocią i nieprzyjemnym zapachem, które towarzyszą nietrzymaniu moczu. Najlepszym i najbardziej dyskretnym są wkładki chłonne Elly Fresh. Możesz nosić je tak samo, jak zwykłe wkładki, a jednak mieć pewność, że nie dojdzie do żadnych wycieków. Poza tym wkładki na nietrzymanie moczu skutecznie maskują zapachy. Jeśli nietrzymanie moczu w twoim przypadku jest bardziej obfite, możesz zdecydować się na bieliznę chłonną, która jest tak samo niewidoczna pod ubraniami jak wkładki. Pamiętaj także, by dbać o higienę intymną. Zadbaj o regularną zmianę wkładek i mycie okolic intymnych, by uniknąć podrażnień oraz infekcji. 

Popuszczanie moczu po czterdziestce wcale nie musi wykluczać cię z życia społecznego, nie musi utrudniać ci tego, co kochasz najbardziej. Dbaj o siebie i szukaj pomocy specjalistów, dzięki którym masz szansę na wygranie z nietrzymaniem moczu. 

Jak przygotować się na wyjazd na wczasy przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu bardzo często wpływa negatywnie na jakość życia. To choroba, która może powodować ogromny dyskomfort w każdej sytuacji – w pracy, w domu, a tym bardziej podczas wyjazdu. Jeśli przygotowujesz się do wakacji lub wyjazdu służbowego, możesz zabrać ze sobą wkładki na nietrzymanie moczu. To podstawa, by zapewnić sobie komfort w trakcie podróży. Jednak nie tylko wkładki na nietrzymanie moczu będą ci potrzebne. Jak przygotować się na wyjazd, gdy cierpisz na NTM?

Ciąża po 40-stce - jak dbać o siebie i dziecko?

Późne macierzyństwo nie jest w dzisiejszych czasach rzeczą niespotykaną. Coraz więcej kobiet się na nie decyduje. Ciąża po 40 roku życia nie musi być już trudna ani stygmatyzująca. Chociaż organizm się starzeje, kobiety w tym wieku nadal są zdrowe i pełne sił. Co więcej, ciąża w wieku 40 lat nierzadko jest dużo bardziej przemyślana od tej w wieku młodzieńczym. Nie da się jednak nie zauważyć, iż ciąża po 40 roku życia wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak dbać o siebie i o dziecko, by wszystko przebiegło zgodnie z planem?

Skutki osłabienia mięśni dna miednicy po wielu ciążach

Poród wiąże się z dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. Oprócz dolegliwości bólowych związanych z konsekwencjami porodu np. nacięciem i zszyciem tkanek krocza mogą mu również towarzyszyć takie konsekwencje jak osłabienie, uszkodzenie czy wzmożone napięcie mięśni dna miednicy. Wiadomym jest, że każdy kolejny poród wpływa na funkcję mięśni dna miednicy jak również statykę narządów miednicy mniejszej. Niestety nie tylko nietrzymanie moczu może być objawem pogorszenia funkcji mięśni dna miednicy. Z czym jeszcze mogą borykać się kobiety, które przeszły kilka porodów?