Popuszczanie moczu - wstydliwy problem kobiet po czterdziestce

popuszczanie moczu przy kaszlu

Popuszczanie moczu to problem, który dotyka nie tylko osób starszych. Już kobiety po czterdziestym roku życia nierzadko muszą się z nim mierzyć. Popuszczanie moczu podczas śmiechu, kaszlu czy wysiłku to jasny sygnał, że z organizmem coś się dzieje. Nie bagatelizuj tego i zacznij szukać pomocy. Popuszczanie moczu może bowiem przerodzić się w coś poważniejszego.

Popuszczanie moczu – przyczyny

Popuszczanie moczu dotyka nawet 30% Polek, a z wiekiem ryzyko pojawienia się tego problemu znacznie się zwiększa. Przyczyny nietrzymania moczu zależne są od konkretnego rodzaju schorzenia, jednak najczęściej winowajcą okazują się słabe bądź też uszkodzone mięśnie dna miednicy, czyli tak zwane mięśnie Kegla. Mięśnie te odpowiadają między innymi za sprawne funkcjonowanie cewki moczowej, a także za podparcie pęcherza moczowego, macicy i odbytnicy. Osłabienie ich nie jest niestety wcale tak trudne. 

Popuszczanie moczu – czynniki ryzyka

Czynnikami ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu z powodu osłabienia funkcji mięśni dna miednicy są:

  • porody naturalne,
  • porody wywołane oksytocyną,
  • wysoka waga urodzeniowa dziecka,
  • otyłość,
  • przewlekły kaszel,
  • ciężka praca fizyczna,
  • regularne zaparcia,
  • operacje w okolicach powłok brzusznych.

Jeśli popuszczanie moczu spowodowane jest słabymi mięśniami dna miednicy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a zatem jednym z najczęściej występujących rodzajów tego schorzenia. Jak możesz je rozpoznać? Najczęściej do wycieku moczu dochodzi podczas śmiechu, kaszlu czy też kichania, gdy ciśnienie w jamie brzusznej znacząco wzrasta. Zwróć uwagę na coś jeszcze – jeśli nie odczuwasz parcia w momencie wycieku moczu, może to wskazywać właśnie na wysiłkowe NTM. Obserwuj się dokładnie, by móc opowiedzieć o wszystkim lekarzowi. Na przykład popuszczanie moczu przy siadaniu mogłoby wskazywać na inny rodzaj zaburzenia – nietrzymanie moczu z przepełnienia bądź też naglące nietrzymanie moczu. Nie bagatelizuj żadnych sygnałów. Dzięki temu lekarz będzie mógł ci pomóc.

popuszczanie moczu przy kichaniu

Popuszczanie moczu – leczenie

Wybrane leczenie uzależnione jest od tego, z jakim rodzajem nietrzymania moczu masz do czynienia. Aby się tego dowiedzieć, koniecznie udaj się do ginekologa bądź do urologa. Obaj specjaliści mogą pomóc ci w poznaniu przyczyn problemu. Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, a zatem występuje u ciebie popuszczanie moczu podczas śmiechu czy kaszlu, diagnoza powinna nastąpić dość szybko. Konieczne jest jednak poznanie przyczyn schorzenia, by móc wybrać najlepszy sposób leczenia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu, a zatem to najczęstsze u kobiet, leczy się przede wszystkim za pomocą tak zwanego leczenia zachowawczego czyli fizjoterapii oraz zmiany stylu życia, które wymaga przejścia na zdrową dietę i zmniejszenia masy ciała. Zadaniem fizjoterapii jest odbudowanie i wzmocnienie mięśni dna miednicy, które dzięki temu będą w stanie lepiej wykonywać swoje zadanie. Jeśli mięśnie są znacznie uszkodzone, ćwiczenia mogą nie wystarczyć. W takich przypadkach urofizjoterapeuta może zaproponować metodę elektrostymulacji. Jest ona całkowicie bezpieczna. Połączenie elektrostymulacji z ćwiczeniami daje najlepsze efekty. Uwaga! Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu trzeciego stopnia, lekarz może zakwalifikować cię na operację. Jest to jednak ostateczność.

Popuszczanie moczu – jak się przed nim zabezpieczyć?

Popuszczanie moczu to nie tylko poważne schorzenie i wyraźny sygnał od organizmu, że dzieje się z nim coś niepokojącego. To także choroba, która jest niezwykle wstydliwa i może doprowadzić do izolowania się osoby chorej, a nawet do zaburzeń na tle psychicznym. Nie pozwól, by życie cię omijało – istnieją sposoby na radzenie sobie z wilgocią i nieprzyjemnym zapachem, które towarzyszą nietrzymaniu moczu. Najlepszym i najbardziej dyskretnym są wkładki chłonne Elly Fresh. Możesz nosić je tak samo, jak zwykłe wkładki, a jednak mieć pewność, że nie dojdzie do żadnych wycieków. Poza tym wkładki na nietrzymanie moczu skutecznie maskują zapachy. Jeśli nietrzymanie moczu w twoim przypadku jest bardziej obfite, możesz zdecydować się na bieliznę chłonną, która jest tak samo niewidoczna pod ubraniami jak wkładki. Pamiętaj także, by dbać o higienę intymną. Zadbaj o regularną zmianę wkładek i mycie okolic intymnych, by uniknąć podrażnień oraz infekcji. 

Nietrzymanie moczu - niezależnie od rodzaju – zawsze jest jasnym znakiem od organizmu, że coś się z nim dzieje. Wyróżniamy trzy stopnie nietrzymania moczu wysiłkowego i nawet najłagodniejszy z nich - czyli nietrzymanie moczu podczas kaszlu, czy śmiechu powinien wzbudzić naszą czujność. Odczytuj te sygnały i nigdy ich nie bagatelizuj. Dzięki temu możesz mu skutecznie pomóc. Oprócz leczenia pamiętaj także o higienie i ochronie przed wilgocią. To zwiększy twój komfort i zminimalizuje ryzyko pojawienia się infekcji. W tym pomoże ci Elly – wkładki lub bielizna chłonna, dzięki której poczujesz się swobodnie.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku