Cholestaza ciążowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz  Cholestaza ciążowa objawy

Cholestaza ciążowa to choroba, która najczęściej pojawia się pod koniec ciąży i polega na zastoju żółci w organizmie. Objawia się uporczywym i trudnym do opanowania świądem oraz żółtaczką. Jest odwracalną dysfunkcją wątroby, która może jednak prowadzić do wielu powikłań, przede wszystkim u płodu. Skąd bierze się cholestaza ciążowa? Objawy i przyczyny choroby omówimy w poniższym artykule.

Cholestaza ciążowa – co to jest i jakie są jej przyczyny? 

Ciąża to szczególny czas. Kobieta spodziewająca się dziecka może odczuwać szereg różnych dolegliwości związanych z burzą hormonalną i rosnącym pod sercem nowym życiem. Niekiedy ciężarne doświadczają także zaburzeń biochemicznych, które mogą mieć ogromny wpływ zarówno na samopoczucie samej kobiety, jak i rozwój płodu. Jednym z takich zaburzeń – typowym dla kobiet ciężarnych – jest cholestaza ciążowa. Co to jest i jakie są jej przyczyny? 

Cholestaza ciążowa jest upośledzeniem przepływu żółci w drogach żółciowych i polega na zastoju żółci w organizmie. Efektem tego jest kumulowanie się w organizmie produktów metabolizmu, które nie mogą zostać wyeliminowane. Podstawą choroby jest burza hormonalna, która oddziałuje w tym czasie na wątrobę. Ta, nie jest w stanie poradzić sobie ze zwiększonym stężeniem estrogenu i progesteronu. Choroba ta zazwyczaj rozwija się u kobiet w III trymestrze ciąży, kiedy stężenie wspomnianych hormonów jest największe. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach, cholestaza ciążowa może być również uwarunkowana genetycznie, a na nasilenie dolegliwości może mieć wpływ nieodpowiednia dieta w ciąży. 

Skoro wiemy już, co to jest cholestaza ciążowa, warto przejść do symptomów świadczących o rozwijającej się chorobie. 

Cholestaza ciążowa – objawy

Dbanie o siebie w ciąży jest kluczowe. Jest to czas, kiedy najwyższą opieką kobieta musi otoczyć zarówno siebie i rozwijające się w niej nowe życie. Warto więc być wyczuloną na wszelkiego rodzaju dolegliwości, które należałoby skonsultować ze specjalistą. Jedną z nich mogą być te, którymi będzie charakteryzować się cholestaza ciążowa. Objawy jej zazwyczaj nie są groźne dla matki, natomiast mogą nieść za sobą ogromny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Znacznie groźniejsze są jednak dla płodu. Jednak zacznijmy od początku – co warto wiedzieć w kwestii: “cholestaza ciążowa – objawy”? 

Typowym objawem cholestazy ciążowej jest świąd skóry, bez wysypki, obejmujący głównie dłonie oraz podeszwy stóp. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się wieczorem i nocą, dlatego mogą prowadzić do bezsenności i drażliwości. Najczęściej dolegliwość ta pojawia się po 30 tygodniu ciąży. Wraz z rozwojem choroby może objąć również inne partie ciała. Po pewnym czasie od wystąpienia świądu, u niektórych kobiet może pojawić się żółtaczka, czyli żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych. Dolegliwościom towarzyszą wówczas ogólne rozdrażnienie i niepokój, ale także nudności czy wymioty. 

Cholestaza ciążowa – jak wygląda i jak sobie z nią radzić?

Nieprzyjemne uczucie wymagające na nas potrzebę nieustannego drapania się, to charakterystyczny symptom, jakim objawia się cholestaza ciążowa. Jak wygląda ta przypadłość? Co ważne – podrażnieniu nie towarzyszy żadna wysypka, jednak swędzenie skóry może okazać się bardzo dokuczliwe. W jaki sposób łagodzić objawy choroby i przynieść sobie ulgę? 

Po pierwsze – co należy wyraźnie podkreślić – w przypadku wystąpienia objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Celem zdiagnozowania choroby najczęściej konieczna będzie hospitalizacja, wykonanie niezbędnych badań oraz dobranie odpowiedniej i bezpiecznej dla ciężarnej terapii farmakologicznej. Ta, na celu będzie miała przede wszystkim uśmierzenie dolegliwości związanych ze świądem oraz zapobieganie ewentualnym powikłaniom choroby i ochronę płodu. Z uwagi na duże ryzyko wad rozwojowych czy nawet zgon wewnątrzmaciczny, bardzo ważne jest wykrycie choroby na wczesnym etapie. A w jaki sposób przyszła mama może złagodzić objawy dolegliwości? 

Mając na uwadze, że podstawą cholestazy ciążowej są zaburzenia funkcjonowania komórek wątroby, przyszła mama musi zadbać o jej odciążenie. Z diety należy więc wyeliminować przede wszystkim pokarmy bogate w tłuszcz oraz produkty wysokoprzetworzone. Jadłospis powinien opierać się na diecie lekkostrawnej, potrawach gotowanych i pieczonych. Należy unikać potraw smażonych i wybierać tłuszcze nienasycone. Odpowiednia i regularna dawka ruchu powinna wspomóc krążenie, a tym samym ułatwić metabolizm i wpłynąć na poprawę samopoczucia. 

Cholestaza ciążowa – jakie badania zrobić?

Doraźne leczenie objawów to nie wszystko. Pozornie niegroźnego świądu nie należy bagatelizować ani czekać na jego rozwój. W diagnostyce choroby konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań klinicznych i laboratoryjnych. Lekarz, celem potwierdzenia choroby, powinien zlecić badanie krwi, obejmujące tzw. próby wątrobowe. Kontroli powinny zostać poddane enzymy wątrobowe, głównie ALT, AST oraz fosfataza alkaliczna. O cholestazie świadczyć będzie także podwyższone stężenie bilirubiny. 

Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, każda ciężarna musi pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego oraz regularnie poddawać się badaniom. Terapia choroby to nie tylko łagodzenie jej objawów, ale także monitorowanie ciąży i stanu zdrowia dzidziusia.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku