Higiena intymna - jak dopasować odpowiednie produkty

Higiena intymna

Higiena intymna, zwłaszcza u kobiet, to działania, które nie tylko zapewniają większe poczucie komfortu, ale przede wszystkim chronią przed infekcjami. Prawidłowa higiena intymna wymaga jednak wiedzy na temat własnego ciała, a także środków dostępnych na rynku, które ułatwiają jej utrzymanie. Jak dbać o higienę intymną? Jakich produktów używać, by mieć pewność, że działamy skutecznie i z myślą o dobru miejsc intymnych?

Higiena miejsc intymnych – zawsze z umiarem

Higiena intymna to niezwykle ważne działania, które mają na celu zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi, pieczeniu i swędzeniu, ale także infekcjom, które rozwijają się wtedy, gdy w miejscach intymnych rozwijają się drobnoustroje. Czy jednak wiesz, że pałeczki kwasu mlekowego, znajdujące się w Twoim organizmie, samodzielnie dbają o utrzymanie odpowiedniej mikroflory pochwy? Dzięki temu w jej wnętrzu utrzymuje się kwaśny odczyn pH, który skutecznie chroni przed drobnoustrojami. Wyobraź sobie, co zatem może się z nią dziać, gdy zbyt często lub zbyt inwazyjnie myjesz miejsca intymne. Łatwo przyrównać to do mycia dłoni – na skórze również znajduje się bariera, w tym przypadku hydrolipidowa, która chroni przed wysuszeniem naskórka. Częste mycie rąk ściera ją i osłabia skórę. Osłabione miejsca intymne nie są w stanie chronić się przed drobnoustrojami i mogą borykać się z częstszymi infekcjami. Higiena intymna kobieca nie ma na celu zniwelowania naturalnego zapachu czy śluzu – to całkowicie normalne, że Twoje miejsca intymne mają swój zapach i wydzieliny. Dlatego jeśli masz problemy z nawracającymi infekcjami, koniecznie zastanów się, czy przypadkiem nie nadużywasz produktów higienicznych bądź nie myjesz się zbyt często. Wystarczy, że zrobisz to rano i wieczorem. Podmywanie się po każdej wizycie w toalecie jest konieczne wyłącznie w sytuacjach zaleconych przez lekarza.

dbanie o higienę intymną

Higiena intymna – czego musisz unikać?

Jak dbać o higienę intymną? Przede wszystkim unikaj tych zachowań:

● Zrezygnuj z częstych i długich kąpieli – zwłaszcza w bardzo gorącej wodzie. To narusza florę bakteryjną miejsc intymnych. Dla Twojego krocza dużo lepsza jest czysta woda z prysznica czy bidetu.
● Unikaj bardzo ciepłej wody, która może podrażnić srom. 36 stopni stanowczo wystarczy.
● Zrezygnuj z myjek i gąbek. Możesz używać ich do reszty ciała, jednak nie do swoich miejsc intymnych. Na gąbkach gromadzą się patogeny, które w wilgotnym, miękkim środowisku rozmnażają się niezwykle szybko. Najlepiej korzystać z dłoni – oczywiście czystej.
● Pamiętaj, że kierunek mycia okolic intymnych także ma znaczenie. Tak samo, jak przy podcieraniu się po skorzystaniu z toalety. Prawidłowa higiena intymna odbywa się w kierunku od pochwy do odbytu, nie odwrotnie. Inny kierunek może spowodować przeniesienie bakterii do ujścia pochwy lub cewki moczowej, przyczyniając się do rozwoju infekcji.
● Zrezygnuj z irygacji pochwy. Kiedyś tego typu zabiegi były bardzo popularne, teraz specjaliści podchodzą do nich raczej niechętnie. Irygacja może wyjałowić wnętrze pochwy i przyczynić się do częstszego powstawania infekcji.
● Unikaj perfumowanych środków do higieny intymnej, które charakteryzują się bardzo długim składem. Wybieraj to, co jest naturalne. Dotyczy to zarówno takich produktów, jak żele i płyny do higieny intymnej, jak i podpaski, wkładki intymne, wkładki urologiczne (dobrym wyborem będą np. wkładki Elly), czy nawet papier toaletowy.

Pamiętaj, że na kondycję Twojej pochwy wpływ ma nie tylko higiena intymna, ale również dieta czy ubrania, jakie nosisz.

Higiena intymna i produkty, z których powinnaś korzystać

Produkty do higieny intymnej są łatwo dostępne na rynku. Możesz znaleźć płyny, żele, czy chusteczki, które idealnie sprawdzą się podczas codziennego oczyszczania. Pamiętaj jednak, że pH dziewczynki, kobiety w okresie rozrodczym i kobiety w okresie menopauzalnym różnią się. Dlatego też produkty do higieny intymnej powinny być dobrane do Twoich potrzeb. Jakie preparaty znajdziesz na rynku? Jak dbać o higienę intymną w zależności od wieku?

● Produkty do higieny intymnej dla dzieci – dziewczynki także narażone są na rozwój infekcji intymnych. Jest to spowodowane głównie delikatnym nabłonkiem i brakiem owłosienia łonowego, które ochrania pochwę. W tym przypadku jednak nie zaleca się stosowania typowych płynów do higieny intymnej. Mają one odczyn kwaśny, a pH miejsc intymnych dziewczynek mają pH obojętne lub zasadowe. Dlatego płyny dla dzieci nie powinny zawierać dużych ilości kwasu mlekowego. W ich składzie powinna znaleźć się alantoina, rumianek, pantenol czy aloes.
● Produkty do higieny intymnej dla kobiet w ciąży i połogu – to ważny okres w życiu kobiety. Niestety w tym czasie istnieje duże ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, które zagrażają zdrowiu matki i dziecka. Skład produktów dla przyszłych mam powinien być naturalny, z dużą ilością kwasu mlekowego i substancji łagodzących. Higiena intymna kobieca w tym czasie także nie powinna być zbyt inwazyjna.
● Produkty do higieny intymnej dla kobiet w okresie menopauzalnym – menopauza wpływa na odczyn pH okolic intymnych. Zmienia się on z kwaśnego na zasadowy, co może powodować pojawienie się infekcji intymnych. Dlatego koniecznie korzystaj z delikatnych emulsji z kwasem mlekowym oraz kojącymi wyciągami z aloesu, nagietka czy kory dębu. Nie należy stosować płynów więcej, niż dwa razy dziennie, by nie wyjałowić pochwy.

Higiena miejsc intymnych to niezwykle ważny temat dla kobiety. Jeśli jednak będziesz dbała o nią codziennie, zgodnie z zaleceniami, możesz być spokojna – znacznie zminimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Poród naturalny – jak wygląda i jakie są jego fazy?

Poród naturalny rekomendowany jest przez lekarzy jako najlepsze zakończenie ciąży. Niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i jej dziecka. Jak wygląda poród silami natury i kiedy jest możliwy? Wyjaśniamy, jakie fazy porodu poprzedzają przyjście na świat maluszka!

Poród naturalny i jego fazy
Zasady zdrowej diety w ciąży

Zasady zdrowej diety w ciąży – co jeść, aby wspierać rozwój dziecka?

Niegdyś mówiono, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to jednak mit, który najwyższy czas obalić. Prawda jest taka, że przyszła mama musi jeść dla dwojga – siebie oraz rozwijającego się pod jej sercem dziecka. Dieta w ciąży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie kobiety oraz prawidłowy rozwój maluszka. Zatem, jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta dla kobiet w ciąży? Co jeść, a jakich produktów unikać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie pęcherza to powszechna dolegliwość dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest najczęściej występującą postacią zakażenia układu moczowego, który wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza i jak radzić sobie w przypadku infekcji układu moczowego? Podpowiadamy, po czym rozpoznać zakażenie i kiedy warto udać się do lekarza.

Zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy i sposoby leczenia