Higiena intymna - jak dopasować odpowiednie produkty

Higiena intymna

Higiena intymna, zwłaszcza u kobiet, to działania, które nie tylko zapewniają większe poczucie komfortu, ale przede wszystkim chronią przed infekcjami. Prawidłowa higiena intymna wymaga jednak wiedzy na temat własnego ciała, a także środków dostępnych na rynku, które ułatwiają jej utrzymanie. Jak dbać o higienę intymną? Jakich produktów używać, by mieć pewność, że działamy skutecznie i z myślą o dobru miejsc intymnych?

Higiena miejsc intymnych – zawsze z umiarem

Higiena intymna to niezwykle ważne działania, które mają na celu zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi, pieczeniu i swędzeniu, ale także infekcjom, które rozwijają się wtedy, gdy w miejscach intymnych rozwijają się drobnoustroje. Czy jednak wiesz, że pałeczki kwasu mlekowego, znajdujące się w Twoim organizmie, samodzielnie dbają o utrzymanie odpowiedniej mikroflory pochwy? Dzięki temu w jej wnętrzu utrzymuje się kwaśny odczyn pH, który skutecznie chroni przed drobnoustrojami. Wyobraź sobie, co zatem może się z nią dziać, gdy zbyt często lub zbyt inwazyjnie myjesz miejsca intymne. Łatwo przyrównać to do mycia dłoni – na skórze również znajduje się bariera, w tym przypadku hydrolipidowa, która chroni przed wysuszeniem naskórka. Częste mycie rąk ściera ją i osłabia skórę. Osłabione miejsca intymne nie są w stanie chronić się przed drobnoustrojami i mogą borykać się z częstszymi infekcjami. Higiena intymna kobieca nie ma na celu zniwelowania naturalnego zapachu czy śluzu – to całkowicie normalne, że Twoje miejsca intymne mają swój zapach i wydzieliny. Dlatego jeśli masz problemy z nawracającymi infekcjami, koniecznie zastanów się, czy przypadkiem nie nadużywasz produktów higienicznych bądź nie myjesz się zbyt często. Wystarczy, że zrobisz to rano i wieczorem. Podmywanie się po każdej wizycie w toalecie jest konieczne wyłącznie w sytuacjach zaleconych przez lekarza.

dbanie o higienę intymną

Higiena intymna – czego musisz unikać?

Jak dbać o higienę intymną? Przede wszystkim unikaj tych zachowań:

● Zrezygnuj z częstych i długich kąpieli – zwłaszcza w bardzo gorącej wodzie. To narusza florę bakteryjną miejsc intymnych. Dla Twojego krocza dużo lepsza jest czysta woda z prysznica czy bidetu.
● Unikaj bardzo ciepłej wody, która może podrażnić srom. 36 stopni stanowczo wystarczy.
● Zrezygnuj z myjek i gąbek. Możesz używać ich do reszty ciała, jednak nie do swoich miejsc intymnych. Na gąbkach gromadzą się patogeny, które w wilgotnym, miękkim środowisku rozmnażają się niezwykle szybko. Najlepiej korzystać z dłoni – oczywiście czystej.
● Pamiętaj, że kierunek mycia okolic intymnych także ma znaczenie. Tak samo, jak przy podcieraniu się po skorzystaniu z toalety. Prawidłowa higiena intymna odbywa się w kierunku od pochwy do odbytu, nie odwrotnie. Inny kierunek może spowodować przeniesienie bakterii do ujścia pochwy lub cewki moczowej, przyczyniając się do rozwoju infekcji.
● Zrezygnuj z irygacji pochwy. Kiedyś tego typu zabiegi były bardzo popularne, teraz specjaliści podchodzą do nich raczej niechętnie. Irygacja może wyjałowić wnętrze pochwy i przyczynić się do częstszego powstawania infekcji.
● Unikaj perfumowanych środków do higieny intymnej, które charakteryzują się bardzo długim składem. Wybieraj to, co jest naturalne. Dotyczy to zarówno takich produktów, jak żele i płyny do higieny intymnej, jak i podpaski, wkładki intymne, wkładki urologiczne (dobrym wyborem będą np. wkładki Elly), czy nawet papier toaletowy.

Pamiętaj, że na kondycję Twojej pochwy wpływ ma nie tylko higiena intymna, ale również dieta czy ubrania, jakie nosisz.

Higiena intymna i produkty, z których powinnaś korzystać

Produkty do higieny intymnej są łatwo dostępne na rynku. Możesz znaleźć płyny, żele, czy chusteczki, które idealnie sprawdzą się podczas codziennego oczyszczania. Pamiętaj jednak, że pH dziewczynki, kobiety w okresie rozrodczym i kobiety w okresie menopauzalnym różnią się. Dlatego też produkty do higieny intymnej powinny być dobrane do Twoich potrzeb. Jakie preparaty znajdziesz na rynku? Jak dbać o higienę intymną w zależności od wieku?

● Produkty do higieny intymnej dla dzieci – dziewczynki także narażone są na rozwój infekcji intymnych. Jest to spowodowane głównie delikatnym nabłonkiem i brakiem owłosienia łonowego, które ochrania pochwę. W tym przypadku jednak nie zaleca się stosowania typowych płynów do higieny intymnej. Mają one odczyn kwaśny, a pH miejsc intymnych dziewczynek mają pH obojętne lub zasadowe. Dlatego płyny dla dzieci nie powinny zawierać dużych ilości kwasu mlekowego. W ich składzie powinna znaleźć się alantoina, rumianek, pantenol czy aloes.
● Produkty do higieny intymnej dla kobiet w ciąży i połogu – to ważny okres w życiu kobiety. Niestety w tym czasie istnieje duże ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, które zagrażają zdrowiu matki i dziecka. Skład produktów dla przyszłych mam powinien być naturalny, z dużą ilością kwasu mlekowego i substancji łagodzących. Higiena intymna kobieca w tym czasie także nie powinna być zbyt inwazyjna.
● Produkty do higieny intymnej dla kobiet w okresie menopauzalnym – menopauza wpływa na odczyn pH okolic intymnych. Zmienia się on z kwaśnego na zasadowy, co może powodować pojawienie się infekcji intymnych. Dlatego koniecznie korzystaj z delikatnych emulsji z kwasem mlekowym oraz kojącymi wyciągami z aloesu, nagietka czy kory dębu. Nie należy stosować płynów więcej, niż dwa razy dziennie, by nie wyjałowić pochwy.

Higiena miejsc intymnych to niezwykle ważny temat dla kobiety. Jeśli jednak będziesz dbała o nią codziennie, zgodnie z zaleceniami, możesz być spokojna – znacznie zminimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Uroflowmetria – co to jest?

Nietrzymanie moczu, częstomocz czy nieustające parcie na pęcherz, to oznaki pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Celem znalezienia przyczyn tego rodzaju zaburzeń, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Podstawowym narzędziem pozwalającym wykryć nieprawidłowości w działaniu pęcherza moczowego jest uroflowmetria, czyli badanie służące ocenie przepływu moczu przez cewkę moczową. Jak przebiega badanie uroflowmetryczne i w jaki sposób się do niego przygotować?

Uroflowmetria – co to jest?
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia

Moczenie nocne jest typowe u małych dzieci. Mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dorosłych jest natomiast objawem pewnych zaburzeń, których przyczyn można dopatrywać się na wielu polach. Mogą towarzyszyć mu wady rozwojowe dróg moczowych, infekcje czy choroby przewlekłe. Moczenie nocne u dorosłych może występować również na tle psychosomatycznym. Jak radzić sobie z tym krępującym schorzeniem i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Nerwica pęcherza – jak stres wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego?

Mówi się, że stres to jeden z największych wrogów człowieka. Negatywnie odbija się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Każdy narząd w naszym organizmie, pod wpływem stresu może doświadczyć zaburzeń psychosomatycznych. Dokładnie tak samo jest w przypadku funkcjonowania pęcherza moczowego. Nerwica pęcherza to potoczna nazwa schorzenia, które określane jest jako zespół pęcherza nadreaktywnego. Dolegliwość ta może dopaść każdą z nas. Jak radzić sobie ze stresowym nietrzymaniem moczu?

Nerwica pęcherza, czyli jak stres wpływa na pęcherz moczowy