Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Bóle podbrzusza po porodzie – co oznaczają? 

Przed kobietą, która powitała na świecie swoje maleństwo, kolejne wyzwania. Te, w dużej mierze związane są z połogiem, czyli czasem po ciąży i porodzie, w którym wszystkie anatomiczne i czynnościowe zmiany stopniowo ustępują, a organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Jedną z dolegliwości, która pojawi się bezpośrednio po porodzie i może towarzyszyć kobiecie przez dłuższy czas, są bóle podbrzusza po porodzie. 

Na początek warto jednak zaznaczyć, że ból podbrzusza po porodzie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie powinien wzbudzać niepokoju. Jest on związany przede wszystkim z czynnością skurczową macicy, która rozpoczyna się po porodzie i może trwać około 6-8 tygodni. Zdarza się jednak, że dolegliwości utrzymują się znacznie dłużej i zaobserwować możemy na przykład ból podbrzusza 3 miesiące po porodzie, co może mieć związek z powolnym procesem obkurczania się macicy. 

W czasie ciąży macica powiększa się wielokrotnie – zwiększa swój standardowy rozmiar z około 50 g do 1,5 kg. Po narodzinach dzidziusia zaczyna ona proces, na końcu którego powróci do swoich naturalnych rozmiarów. Temu zawsze towarzyszą odczuwalne skurcze, które są właśnie przyczyną bólu podbrzusza po porodzie.  Ból ten może być znacznie bardziej odczuwalny podczas karmienia piersią, kiedy przysadka mózgowa pod wpływem drażnienia sutków produkuje oksytocynę wywołującą właśnie skurcze macicy.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko obkurczanie macicy może powodować dolegliwości bólowe. Ból podbrzusza po porodzie naturalnym wiąże się także z ogromnym przeciążeniem mięśni brzucha podczas porodu. W momencie parcia, te wystawiane są na ciężkie próby, które później mogą być przyczyną sporego dyskomfortu. 

Ból podbrzusza po porodzie – jak sobie z nim radzić?

Z czym wiąże się i ile trwa połóg? W jaki sposób łagodzić poporodowe dolegliwości i przynieść sobie ulgę? Jak łagodzić ból podbrzusza po porodzie? A to zaledwie kilka podstawowych pytań, jakie zadają sobie świeżo upieczone mamy. Różnego rodzaju dolegliwości, które pojawiają się po porodzie, mogą skutecznie obniżyć samopoczucie i komfort codzienności, ale także utrudnić opiekę nad maleństwem. Wówczas warto zadbać o siebie, stosując banalnie proste metody, które mogą pomóc nam uporać się z dolegliwościami. 

Kobiety, które zmagają się z bólem podbrzusza po porodzie, powinny zadbać przede wszystkim o zwiększenie ilości wypijanej wody. Wówczas, przy oddawaniu moczu i opróżnianiu pęcherza macica kurczy się, co jednocześnie minimalizuje nieco ból. Każda kobieta, która ma za sobą poród, doskonale wie, jak ogromną ulgę w bólu może przynieść także kontrola oddechu. W przypadku silnych skurczy – czy to podczas porodu, czy w połogu podczas obkurczania się macicy – stosowanie technik oddechowych może znacznie złagodzić ból. Ulgę przyniosą także ciepłe okłady brzucha, które połączymy z odrobiną odpoczynku. W przypadku, gdy ból przybiera na sile, kobieta może przyjąć leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, ale pamiętajmy, że zażywanie jakiejkolwiek farmakologii w połogu i podczas karmienia piersią powinno zostać poprzedzone konsultację ze specjalistą. 

Bóle podbrzusza po porodzie przez cesarskie cięcie

Bóle podbrzusza po porodzie są nieodłącznym elementem połogu, niezależnie od tego, czy poród odbywał się siłami natury, czy dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie. W przypadku tego drugiego naturalną koleją rzeczy jest ból, który związany jest także ze świeżą raną pooperacyjną. W pierwszych tygodniach po porodzie kobieta będzie odczuwała dyskomfort i ból, ale także swędzenie w okolicy rany na brzuchu. Gojenie jej może trwać znacznie dłużej niż rekonwalescencja kobiety po porodzie naturalnym – podczas operacji dochodzi do przecięcia głęboko położonych tkanek, których złączenie i zrośnięcie się będzie wymagało czasu. Ból po cesarskim cięciu wzmaga się przede wszystkim podczas zmiany pozycji, wstawania z łóżka i pionizacji. Pamiętajmy jednak, że nawet wtedy, gdy rana powierzchownie się zagoi, dolegliwości bólowe mogą się utrzymywać, co nadal będzie miało związek z procesem obkurczania się macicy. 

Ból podbrzusza po porodzie naturalnym – ile trwa?

Wiemy już, że ból brzucha po cesarskim cięciu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Takim są również dolegliwości po porodzie siłami natury. Ból podbrzusza po porodzie naturalnym często przypomina ból menstruacyjny. Jego przyczyną jest jednak proces regeneracji i oczyszczania oraz kurczenia się macicy, który co do zasady trwa maksymalnie 8 tygodni. Ból podbrzusza 3 miesiące po porodzie nie powinien więc wzbudzać żadnego niepokoju, ponieważ może być spowodowany jedynie nieco wolniejszym procesem obkurczania. Co jednak w sytuacji, gdy pojawia się ból podbrzusza 7 miesięcy po porodzie? 

Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny, a każda kobieta może nieco inaczej przechodzić połóg. W sytuacji, gdy dolegliwości bólowe utrzymują się przez dłuższy czas, są wyjątkowo dotkliwe, kobieta czuje się osłabiona, cierpi na nudności czy zaczyna nadmiernie krwawić – wówczas niezbędna jest konsultacja lekarska. Przyczyny nawrotu krwawienia w połogu i nasilający się ból mogą świadczyć, chociażby o zapaleniu błony śluzowej macicy czy wynikać na przykład z pozostałości łożyska. Gdy dolegliwości bólowe przybierają na sile, nie zwlekajmy więc z wizytą u lekarza.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku