Czym są ćwiczenia hipopresyjne i jak wpływają na mięśnie dna miednicy

Artykuł powstał przy współpracy z mgr Moniką Grzegorzewicz

Ćwiczenia hipopresyjne nadal są mniej znane od tradycyjnego treningu mięśni dna miednicy. Wielka szkoda, gdyż one również mogą pozytywnie wpłynąć na mięśnie brzucha, dna miednicy, a co za tym idzie także na postawę ciała, a nawet krążenie. Czym jest hipopresja? Na czym polegają ćwiczenia z zastosowaniem vacuum?

Hipopresja – co to takiego?

Termin hipopresja odwołuje się bezpośrednio do tego, co może być problemem w przypadku osób cierpiących na nietrzymanie moczu, obniżenie organów rodnych czy zaburzenia postawy ciała. Chodzi w nim mianowicie o ciśnienie w jamie brzusznej, miednicy i jamie klatki piersiowej, które jest zbyt wysokie. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego (hiperpresji), które wywołuje niekontrolowany wyciek moczu na skutek osłabienia, czy uszkodzenia struktur dna miednicy . Odbywa się to przy czynnościach takich jak śmianie się, kichanie, ale również dźwiganie czy chodzenie po schodach. Trening z wykorzystaniem technik hipopresyjnych może pomóc regulować ciśnienie w jamach ciała, co pozytywnie wpłynie na objawy nietrzymania moczu, podczas wcześniej wymienionych aktywności. Ćwiczenia hipopresyjne mogą więc zwiększyć świadomość ciała i sprawić, że czuje się większą kontrolę nad ciśnieniem w jamie brzusznej.

Co dobrego mogą zrobić dla Ciebie ćwiczenia hipopresyjne?

Ćwiczenia hipopresyjne, znane także jako ćwiczenia vacuum, to szereg technik, które wspierają nie tylko osoby z nietrzymaniem moczu. Trening może pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów Twojego życia. Dlatego właśnie jest tak często polecany przez profesjonalnych fizjoterapeutów – zwłaszcza kobietom po porodzie czy tym, które borykają się z obniżeniem narządów rodnych.

 Co może dać Ci hipopresja i dobrze wykonane ćwiczenia?

  • Poprawa postawy ciała – podczas ćwiczeń hipopresyjnych aktywujesz mięśnie dna miednicy oraz mięśnie poprzeczne brzucha i przeponę. To między innymi one odpowiadają za stabilizację kręgosłupa. Dlatego właśnie te ćwiczenia mogą zadbać o Twoje plecy i postawę.
  • Lepsza wydolność oddechowa – podczas ćwiczeń istotne jest oddychanie torem przeponowym. Wykonując ruchy przepony, pracujesz także mięśniami dna miednicy, aktywujesz układ przywspółczulny i wpływasz na pracę taśmy głębokiej przedniej.
  • Wzmocnienie mięśni brzucha – z całą pewnością jest to przyjemny dodatek do zdrowotnego wpływu ćwiczeń na organizm. Ćwiczenia hipopresyjne aktywują mięsień poprzeczny brzucha, a to właśnie on jest odpowiedzialny za szczupły brzuch i jego atrakcyjny wygląd.
  • Większa wydolność mięśni dna miednicy – oddychanie w trakcie ćwiczeń umożliwia podciągnięcie dna miednicy do góry. To z kolei sprawia, że mięśnie pracują wraz z przeponą i mięśniem poprzecznym brzucha. Uważa się jednak, że ćwiczenia hipopresyjne nie są w stanie zastąpić treningu mięśni dna miednicy. Jeśli jesteś w trakcie terapii bądź wprowadzasz ćwiczenia na nietrzymanie moczu, możesz dodatkowo zdecydować się na ćwiczenia hipopresyjne, które zwiększą skuteczność treningu dna miednicy. Pamiętaj jednak, że jeśli cierpisz na nietrzymanie moczu, podczas ćwiczeń przydadzą Ci się wkładki urologiczne damskie Ochronią Cię przed dyskomfortem związanym z wyciekami moczu.

Ćwiczenia vacuum nie są dla każdego

Ćwiczenia z użyciem vacuum, choć niewątpliwie są dobre dla naszego zdrowia, nie powinny być wykonywane przez każdego. Zakłada się, iż przeciwwskazaniem jest chociażby nadciśnienie tętnicze. Nie zaleca się wykonywania tych treningów także kobietom w ciąży, choć już w połogu są one jak najbardziej odpowiednie – nawet na wczesnym etapie. Dodatkowo rozejście mięśnia prostego brzucha (powyżej 3 cm) może być czynnikiem wykluczającym. Jest to jednak indywidualny wyznacznik, który akurat w Twoim przypadku może okazać się do przejścia. Skontaktuj się ze swoim urofizjoterapeutą, by dowiedzieć się, czy ćwiczenia hipopresyjne są dla Ciebie.

Trening vacuum – ćwiczenia, efekty i zasady wykonywania

Trening vacuum to coś więcej niż wciąganie brzucha. Ćwiczenia polegają także na utrzymaniu prawidłowej postawy i stworzeniu gry ciśnień w jamach ciała. Dlatego niektórzy fizjoterapeuci uważają, iż treningu należy uczyć się w gabinetach, nie zaś przez Internet. Warto jednak wiedzieć, na czym polega hipopresja i jak przygotować się do ćwiczeń.

  • Rozpocznij w pozycji leżącej, połóż dłonie na dolno-bocznych żebrach, skup uwagę na oddechu w tym miejscu. Rozgrzej przeponę, oddychając ok 2 min w tej pozycji.
  • Pozostań w pozycji leżenia na plecach. Ręce oprzyj na podłodze, tak by łokcie znalazły się z linii barków, a kąt w stawach łokciowych wynosił ok 90 stopni. Dociśnij ramiona do podłoża, utrzymaj aktywne rozprężenie.
  • Wykonaj trzy oddechy przeponowe. Po ostatnim oddechu, wypuść powietrze do końca. Utrzymując zamknięte usta i nos, spróbuj wciągnąć powietrze, powinnaś poczuć unoszenie i rozprężnie dolnych żeber. Utrzymaj to do 8 sekund.

To tylko propozycja wprowadzenia do ćwiczeń z użyciem vacuum. Oczywiście najlepszym sposobem na poznanie różnych technik jest umówienie się z fizjoterapeutą, który specjalizuje się w hipopresji.

Ćwiczenia hipopresyjne to trening, który powinien zainteresować Cię, jeśli cierpisz na NTM bądź chcesz mu zapobiec. Sprawdzi się jednak także u kobiet po porodzie, odczuwających ból podczas stosunku czy cierpiących na obniżenie narządów rodnych. Koniecznie spytaj o nie swojego fizjoterapeutę.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Na co uważać po cesarskim cięciu?

Organizm kobiety po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by wrócić do pełnej formy. Kobieta, która urodziła dziecko poprzez cesarkę, musi otoczyć samą siebie wyjątkową troską i opieką. Na co uważać po cesarce i jak dojść do siebie po CC? Jak przebiega rekonwalescencja po CC i w jaki sposób komfortowo przeżyć połóg?

na co uważać po cesarce
ćwiczenia po cc - kiedy można zacząć ćwiczyć

Ćwiczenia po CC – kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarce?

Każdej świeżo upieczonej mamie zależy na jak najszybszym powrocie do formy. Ćwiczenia po CC mogą nie tylko wspomóc szybkie dojście do siebie, ale także zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Pamiętajmy jednak, że każda z nas jest inna i w przypadku każdej kobiety proces rekonwalescencji może przebiegać nieco inaczej. Kiedy można ćwiczyć po cesarce i w jaki sposób wrócić do aktywności po ciąży? Czym kierować się rozpoczynając ćwiczenia na brzuch po cesarce?

Jak spać po cesarce?

Dorosły człowiek przesypia ⅓ swojego życia. Sen jest jednym z kluczowych elementów regeneracji. W ciąży zapewnia nie tylko odpoczynek przyszłej mamie, ale wspiera także prawidłowy rozwój dziecka. Sen po ciąży to jednak zupełnie inna kwestia. Jak spać po cesarce, by sen ten był wartościowy i bezpieczny? Jaka jest najlepsza pozycja do spania po cesarce i w jaki sposób zapewnić sobie komfortową i odprężającą noc?

jak spać po cesarce