Nietrzymanie moczu w ciąży - objawy i przyczyny

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert nietrzymanie moczu w ciąży

Ciąża jest okresem niezwykle wymagającym dla ciała kobiety. Przemiany, które zachodzą w nim w tym czasie, dzieją się w wielu układach i narządach. Ciało kobiety zmienia się intensywnie, towarzyszy temu często zwiększona częstość wymiotów, wzrost masy ciała, zwiększenie częstości wizyt w toalecie. W trakcie ciąży na skutek obciążenia mięśni dna miednicy może dojść do problemów z nietrzymaniem moczu. Co powoduje popuszczanie moczu w ciąży?

Nietrzymanie moczu w ciąży – przyczyny i objawy

Do nietrzymania moczu w ciąży dochodzi najczęściej podczas kaszlu, kichania, czyli podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dolegliwości te najczęściej pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży, gdy powiększająca się macica, ale też i wzrastająca waga zdecydowanie obciążają struktury dna miednicy. Ponadto podczas ciąży fizjologicznie pojawia się częstomocz, który znacząco zwiększy ilość wizyt w toalecie w ciągu dnia ale również i w nocy.

Za prawidłową kontrolę oddawania moczu odpowiadają między innymi sprawnie funkcjonujące mięśnie dna miednicy, potocznie nazywane mięśniami Kegla. Mięśnie te są niezwykle ważne i pełnią wiele istotnych funkcji w naszym ciele. Odpowiadają za podtrzymanie narządów miednicy mniejszej, zapewniają prawidłowe oddawanie ale i zatrzymanie moczu, stolca i gazów jelitowych, biorą znaczący udział podczas porodu. W tej perspektywie niezwykle ważne jest aby zadbać o nie już przed ciążą, a potem w jej trakcie pod kontrolą fizjoterapeuty uroginekologicznego warto je ćwiczyć, dostosowując ten trening do odpowiednich etapów ciąży.

parcie na pęcherz w ciąży 3 trymestr

Nietrzymanie moczu w ciąży – co możesz zrobić?

Nietrzymanie moczu w ciąży, choć nie jest ciężką przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia. U wielu kobiet wywołuje poczucie wstydu, a także lęk, iż ten stan rzeczy nie zmieni się po rozwiązaniu ciąży. Nie obawiaj się – mięśnie, jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać, pod kontrolą fizjoterapeuty, powinny wrócić do swojej  sprawności po porodzie. Obserwuj się jednak i dbaj o siebie, aby wspomóc swoje ciało. Pamiętaj, że bez względu na to czy rodziłaś naturalnie czy poprzez cesarskie cięcie poza wizytą u lekarza ginekologa, powinnaś między 4 a 6 tyg po porodzie udać się również do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Oceni on stan Twoich mięśni dna miednicy, brzucha, zadba o blizny, dopasuje odpowiednią terapię.

Bardzo ważne abyś dbała również o prawidłowe nawyki toaletowe:

  • Reaguj na parcie – jeśli tylko czujesz parcie, nie zwlekaj i udaj się do toalety. Regularne oddawanie moczu zmniejsza ryzyko niekontrolowanych wycieków.
  • Nie chodź jednak do toalety “na zapas”, nie wypieraj moczu podczas sikania.
  • Zadbaj o dietę – zdrowa dieta jest dobra dla ciebie i dziecka z wielu powodów. W tym przypadku np. dieta bogata w błonnik i odpowiednie nawodnienie umożliwi prawidłowe wypróżnianie stolca, co zapobiegnie zaparciom, które także negatywnie wpływają na kondycję mięśni dna miednicy. Do wypróżniania stolca używaj podnóżka, który pozwoli na prawidłową pozycję podczas defekacji.
  • Dbaj o higienę – niekontrolowane oddawanie moczu w ciąży może powodować podrażnienia, a nawet infekcje. Dlatego dbaj o higienę miejsc intymnych. Myj się regularnie i zmieniaj bieliznę, jeśli jest wilgotna. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest także korzystanie z wkładek chłonnych, które pochłaniają wilgoć i sprawiają, że skóra nie ma z nią bezpośredniego kontaktu.

Nietrzymanie moczu w ciąży nie musi być dla ciebie problemem, można z nim sobie skutecznie radzić. Nie pozwól, by ta przypadłość zatrzymała cię przed codziennymi spacerami, wizytami u znajomych czy cieszeniem się z przygotowań do powitania nowego członka rodziny. Ćwicz mięśnie dna miednicy pod kontrolą specjalisty, dbaj o siebie i swoją higienę również dzięki wkładkom Elly.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Pęcherz neurogenny - czym się objawia i jak można go leczyć

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem dość częstym – zwłaszcza u kobiet. Przyczyn i rodzajów problemów z nietrzymaniem moczu jest wiele. Pęcherz neurogenny to jedno z tych zaburzeń, które powinno wzbudzić zaniepokojenie i z całą pewnością stanowić przyczynę udania się na wizytę u lekarza. Czy pęcherz neurogenny da się wyleczyć, a może jedynie udaje się złagodzić jego objawy? Postaramy się opowiedzieć o tym schorzeniu jak najbardziej kompleksowo.

Obniżenie narządów rodnych - objawy i przyczyny

Obniżenie narządów rodnych z pewnością nie jest dolegliwością, którą należy bagatelizować. Może dotykać nawet do 11% kobiet, z uwzględnieniem faktu, iż osoby po 60. i 70. roku życia borykają się z obniżoną macicą i innymi narządami rodnymi częściej, niż kobiety młode. Co powoduje obniżenie narządów rodnych? Jakie są objawy, które powinny Cię zaniepokoić?

Jak wyleczyć pęcherz nadreaktywny?

Pęcherz nadreaktywny to kolejne schorzenie, które może, choć nie musi, wywołać u Ciebie nietrzymanie moczu. Nadreaktywność pęcherza jest jednak z pewnością przypadłością, którą należy odpowiednio zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dowiedz się, czym jest zespół pęcherza nadreaktywnego oraz jak go wyleczyć.