Nietrzymanie moczu w ciąży: jak złagodzić dolegliwości trzeciego trymestru?

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu przeważnie kojarzy się z przypadłością osób starszych. Zupełnie błędnie! To problem, który nie musi być powiązany z wiekiem. Jest on częsty chociażby u kobiet w ciąży. I to nie bez powodu – parcie na pęcherz w ciąży zwiększa się z czasem, a szczególnie w trzecim trymestrze.

Nietrzymania moczu w ciąży - przyczyny i objawy

Ciąża jest okresem niezwykle wymagającym dla ciała kobiety. Przemiany, które zachodzą w nim w tym czasie, dzieją się w wielu układach i narządach. Ciało kobiety zmienia się intensywnie, towarzyszą temu często wymioty, wzrost masy ciała, czy zwiększenie częstości wizyt w toalecie. W trakcie ciąży na skutek obciążenia mięśni dna miednicy może dojść do problemów z nietrzymaniem moczu.

Do nietrzymania moczu w ciąży dochodzi najczęściej podczas kaszlu i kichania, czyli podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dolegliwości te najczęściej pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży, gdy powiększająca się macica, ale też i wzrastająca waga zdecydowanie obciążają struktury dna miednicy. Ponadto podczas ciąży fizjologicznie pojawia się częstomocz, który znacząco zwiększa ilość wizyt w toalecie w ciągu dnia ale również i w nocy. Sprawdź również nasz artykuł na temat infekcji pęcherza w ciąży https://www.poznajelly.pl/artykuly/30/infekcja-pecherza-w-ciazy.

Za prawidłową kontrolę oddawania moczu odpowiadają między innymi sprawnie funkcjonujące mięśnie dna miednicy, potocznie nazywane mięśniami Kegla. Mięśnie te są niezwykle ważne i pełnią wiele istotnych funkcji w naszym ciele. Odpowiadają za podtrzymanie narządów miednicy mniejszej, zapewniają prawidłowe oddawanie ale i zatrzymanie moczu, stolca i gazów jelitowych, a także biorą znaczący udział podczas porodu. W tej perspektywie niezwykle ważne jest, aby zadbać o nie już przed ciążą, a potem w jej trakcie, pod kontrolą fizjoterapeutki uroginekologicznej, która dostosuje trening do odpowiednich etapów ciąży.

parcie na pęcherz w ciąży 3 trymestr

Parcie na pęcherz w ciąży – 3 trymestr

Częste oddawanie moczu pod koniec ciąży dotyczy właściwie wszystkich kobiet, które powoli zbliżają się do rozwiązania. Parcie na pęcherz spowodowane jest bowiem zwiększającą się macicą, a także większą aktywnością dziecka. Zarówno macica, jak i dziecko, znacząco uciskają pęcherz, który ma coraz mniej miejsca, a taką samą bądź nawet większą ilość moczu co zwykle. To powoduje, że musisz udawać się do toalety częściej, czasem nawet w niedługich odstępach czasu. Jak często pojawia się parcie na pęcherz w ciąży? Od kiedy może zacząć cię męczyć? Zwiększone parcie pojawia się już na początku ciąży. Ze względu na podniesiony poziom progesteronu dochodzi do poszerzenia moczowodów i zwolnienia ich perystaltyki. Objętość moczu staje się większa, a częste wizyty w toalecie mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży, jakich doświadczysz. Nie ma w tym nic dziwnego – parcie na pęcherz w ciąży nie powinno cię martwić. Co jednak gdy zamiast parcia pojawia się nietrzymanie moczu?

Parcie na pęcherz w ciąży a nietrzymanie moczu

Częste oddawanie moczu w 9 miesiącu ciąży jest bardzo powszechne. Ucisk macicy i dziecka na pęcherz może dawać ci się we znaki. Niestety z tego powodu wiele kobiet w ciąży doświadcza także nietrzymania moczu. Czy powinno cię ono martwić? Z całą pewnością nie. To naturalna przypadłość, która dotyczy nawet połowy kobiet oczekujących dziecka. Może pojawić się już na początku ciąży, jednak jest najczęstsze właśnie w trzecim trymestrze. Im bliżej rozwiązania, tym większe prawdopodobieństwo niekontrolowanych wycieków moczu w trakcie dnia czy w nocy. Czym jest to spowodowane? Za trzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy, czyli tak zwane mięśnie Kegla. To one podtrzymują cewkę zwieracza i umożliwiają rozluźnianie jej bądź zaciskanie. W trzecim trymestrze, gdy twoje ciało powoli przygotowuje się do porodu, uwalnia nie tylko progesteron, ale i relaksynę. Oba te hormony odpowiedzialne są między innymi za rozluźnienie mięśni, które ma pomóc w akcji porodowej. Chociaż ma to wiele zalet, niestety wiąże się także z kilkoma mankamentami – w tym właśnie z nietrzymaniem moczu spowodowanym osłabieniem mięśni dna miednicy. Może ono objawiać się popuszczaniem niewielkich ilości moczu na przykład podczas śmiania się czy kichania – to właśnie wtedy zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, jak przy parciu na pęcherz. Dlatego, aby utrzymać większą kontrolę nad oddawaniem moczu, koniecznie ćwicz mięśnie Kegla przez całą ciążę. Okaże się to pomocne również podczas porodu.

Popuszczanie moczu w ciąży

Bardzo ważne abyś dbała również o prawidłowe nawyki toaletowe

  • Reaguj na parcie – jeśli tylko czujesz parcie, nie zwlekaj i udaj się do toalety. Regularne oddawanie moczu zmniejsza ryzyko niekontrolowanych wycieków.
  • Nie chodź jednak do toalety “na zapas”- nie wypieraj moczu podczas wizyty w toalecie.
  • Zadbaj o dietę – zdrowa dieta jest dobra dla ciebie i dziecka z wielu powodów. W tym przypadku np. dieta bogata w błonnik i odpowiednie nawodnienie umożliwi prawidłowe wypróżnianie stolca, co zapobiegnie zaparciom, które także negatywnie wpływają na kondycję mięśni dna miednicy. Do wypróżniania stolca używaj podnóżka, który pozwoli na prawidłową pozycję podczas defekacji.
  • Dbaj o higienę – niekontrolowane oddawanie moczu w ciąży może powodować podrażnienia, a nawet infekcje. Dlatego dbaj o higienę miejsc intymnych. Myj się regularnie i zmieniaj bieliznę, jeśli jest wilgotna. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest także korzystanie z wkładek na nietrzymanie moczu marki Elly, które pochłaniają wilgoć i sprawiają, że skóra nie ma z nią bezpośredniego kontaktu.

Jak odróżnić nietrzymanie moczu w ciąży od wód płodowych?

  • Nietrzymanie moczu w ciąży zwykle występuje w stopniu kropelkowym bądź lekkim. Oznacza to, że w czasie czterech godzin na dobę gubisz maksymalnie 100 mililitrów moczu. Nie jest to ilość wydalana jednorazowo. Objętość wód płodowych jest znacznie większa. Wody wypuszczone strumieniem są trudne do przegapienia.
  • Jeśli dochodzi do nieszczelności pęcherza płodowego, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Wtedy wody płodowe mogą wyciekać z ciebie podobnie jak mocz. Wody możesz jednak odróżnić od moczu za pomocą węchu i wzroku. Mocz jest żółty bądź żółtawy (w zależności od pory dnia) i pachnie amoniakiem. Wody płodowe również mogą, choć nie muszą, przybrać kolor żółty. Ich zapach jest jednak słodki, niektórym przypomina woń ryby. Z pewnością nie pomylisz go z zapachem moczu.

Co możesz zrobić po porodzie?

Nietrzymanie moczu w ciąży, choć nie jest ciężką przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia. U wielu kobiet wywołuje poczucie wstydu, a także lęk, iż ten stan rzeczy nie zmieni się po rozwiązaniu ciąży. Nie obawiaj się, jeśli będziesz odpowiednio dbać o mięśnie, pod kontrolą fizjoterapeuty, powinny wrócić do swojej  sprawności po porodzie. Obserwuj swoje ciało i dbaj o siebie, aby wspomóc organizm. Pamiętaj, że bez względu na to czy rodziłaś naturalnie czy poprzez cesarskie cięcie poza wizytą u lekarza ginekologa, powinnaś między 4 a 6 tygodniem po porodzie udać się również do fizjoterapeutki uroginekologicznej. Oceni ona stan Twoich mięśni dna miednicy, brzucha, zadba o blizny oraz dopasuje odpowiednią terapię.

Nietrzymanie moczu w ciąży nie musi być dla ciebie problemem, można z nim sobie skutecznie radzić. Nie pozwól, by ta przypadłość zatrzymała cię przed codziennymi spacerami, wizytami u znajomych czy cieszeniem się z przygotowań do powitania nowego członka rodziny. Ćwicz mięśnie dna miednicy pod kontrolą specjalisty, dbaj o siebie i swoją higienę również dzięki wkładkom Elly.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Ból podbrzusza po porodzie – kiedy powinien budzić niepokój?

Pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Radość z nowego członka rodziny mogą skutecznie przyćmić dolegliwości poporodowe. Jedną z bardziej dotkliwych mogą być bóle podbrzusza po porodzie. Tych doświadczą zarówno kobiety, które rodziły siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. W jaki sposób łagodzić dolegliwości bólowe i kiedy powinny one ustąpić?

Ból podbrzusza po porodzie | Poznaj Elly
Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Dowiedz się, jak w zdrowy sposób podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby

Za optymalne ciśnienie krwi uznaje się 120/80 mmHg. Normy te jednak zmieniają się w zależności od wieku. Każde większe odstępstwo od przyjętej normy, choć nie zawsze musi dawać zauważalne objawy, mogą być bardzo niebezpieczne. Co oznacza niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych i czym jest spowodowane? Sprawdź, jak podnieść niskie ciśnienie u osób starszych, by uniknąć przewlekłej hipotonii!

Zapalenie pęcherza po stosunku – nawyki zapobiegające infekcjom

Nawracające zapalenie pęcherza po stosunku może popsuć radość ze zbliżenia. Zakażenie układu moczowego, którego symptomy pojawiają się po każdym stosunku płciowym, w zdecydowanej części dotyczy kobiet. Najczęściej przyczyną jest przeniesienie bakterii z pochwy lub odbytu do cewki moczowej. Podpowiadamy, jakie nawyki mogą zminimalizować ryzyko zakażenia i uchronić nas przed zapaleniem pęcherza po każdym stosunku!

Zapalenie pęcherza po stosunku