Nietrzymanie moczu w ciąży - objawy i przyczyny
Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert
Ciąża jest okresem niezwykle wymagającym dla ciała kobiety. Przemiany, które zachodzą w nim w tym czasie, dzieją się w wielu układach i narządach. Ciało kobiety zmienia się intensywnie, towarzyszy temu często zwiększona częstość wymiotów, wzrost masy ciała, zwiększenie częstości wizyt w toalecie. W trakcie ciąży na skutek obciążenia mięśni dna miednicy może dojść do problemów z nietrzymaniem moczu. Co powoduje popuszczanie moczu w ciąży?
Nietrzymanie moczu w ciąży – przyczyny i objawy
Do nietrzymania moczu w ciąży dochodzi najczęściej podczas kaszlu, kichania, czyli podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dolegliwości te najczęściej pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży, gdy powiększająca się macica, ale też i wzrastająca waga zdecydowanie obciążają struktury dna miednicy. Ponadto podczas ciąży fizjologicznie pojawia się częstomocz, który znacząco zwiększy ilość wizyt w toalecie w ciągu dnia ale również i w nocy.
Za prawidłową kontrolę oddawania moczu odpowiadają między innymi sprawnie funkcjonujące mięśnie dna miednicy, potocznie nazywane mięśniami Kegla. Mięśnie te są niezwykle ważne i pełnią wiele istotnych funkcji w naszym ciele. Odpowiadają za podtrzymanie narządów miednicy mniejszej, zapewniają prawidłowe oddawanie ale i zatrzymanie moczu, stolca i gazów jelitowych, biorą znaczący udział podczas porodu. W tej perspektywie niezwykle ważne jest aby zadbać o nie już przed ciążą, a potem w jej trakcie pod kontrolą fizjoterapeuty uroginekologicznego warto je ćwiczyć, dostosowując ten trening do odpowiednich etapów ciąży.

Nietrzymanie moczu w ciąży – co możesz zrobić?
Nietrzymanie moczu w ciąży, choć nie jest ciężką przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia. U wielu kobiet wywołuje poczucie wstydu, a także lęk, iż ten stan rzeczy nie zmieni się po rozwiązaniu ciąży. Nie obawiaj się – mięśnie, jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać, pod kontrolą fizjoterapeuty, powinny wrócić do swojej sprawności po porodzie. Obserwuj się jednak i dbaj o siebie, aby wspomóc swoje ciało. Pamiętaj, że bez względu na to czy rodziłaś naturalnie czy poprzez cesarskie cięcie poza wizytą u lekarza ginekologa, powinnaś między 4 a 6 tyg po porodzie udać się również do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Oceni on stan Twoich mięśni dna miednicy, brzucha, zadba o blizny, dopasuje odpowiednią terapię.
Bardzo ważne abyś dbała również o prawidłowe nawyki toaletowe:
- Reaguj na parcie – jeśli tylko czujesz parcie, nie zwlekaj i udaj się do toalety. Regularne oddawanie moczu zmniejsza ryzyko niekontrolowanych wycieków.
- Nie chodź jednak do toalety “na zapas”, nie wypieraj moczu podczas sikania.
- Zadbaj o dietę – zdrowa dieta jest dobra dla ciebie i dziecka z wielu powodów. W tym przypadku np. dieta bogata w błonnik i odpowiednie nawodnienie umożliwi prawidłowe wypróżnianie stolca, co zapobiegnie zaparciom, które także negatywnie wpływają na kondycję mięśni dna miednicy. Do wypróżniania stolca używaj podnóżka, który pozwoli na prawidłową pozycję podczas defekacji.
- Dbaj o higienę – niekontrolowane oddawanie moczu w ciąży może powodować podrażnienia, a nawet infekcje. Dlatego dbaj o higienę miejsc intymnych. Myj się regularnie i zmieniaj bieliznę, jeśli jest wilgotna. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest także korzystanie z wkładek chłonnych, które pochłaniają wilgoć i sprawiają, że skóra nie ma z nią bezpośredniego kontaktu.
Nietrzymanie moczu w ciąży nie musi być dla ciebie problemem, można z nim sobie skutecznie radzić. Nie pozwól, by ta przypadłość zatrzymała cię przed codziennymi spacerami, wizytami u znajomych czy cieszeniem się z przygotowań do powitania nowego członka rodziny. Ćwicz mięśnie dna miednicy pod kontrolą specjalisty, dbaj o siebie i swoją higienę również dzięki wkładkom Elly.