Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i jakie są objawy

Artykuł powstał przy współpracy z dr n.med. Anitą Sikorą-Szubert wysiłkowe nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to wciąż wstydliwy problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie musisz być osobą starszą, by wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczyło właśnie ciebie. To nie tylko choroba seniorów – cierpią na nią również młode osoby znajdujące się w grupie ryzyka tej dysfunkcji. Co wpływa na występowanie NTM? Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawy

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje wtedy, gdy dochodzi do niekontrolowanych wycieków moczu. Problem może pojawić się w trakcie dnia, na przykład podczas wykonywania codziennych obowiązków, podczas kaszlu, kichnięcia, podskoków czy aktywności fizycznej. Wyciekom najczęściej towarzyszy wzrost ciśnienia śródbrzusznego. Osoby cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu nie będą mieć wzmożonego parcia na pęcherz lub nagłej potrzeby skorzystania z toalety. Wycieki najczęściej pojawiają się w dzień, dużą rzadkością są mimowolne mikcje w nocy. Im dłuższy czas trwania tych dolegliwości tym mniejszy bodziec będzie wywoływał dolegliwości. Opierając się na przykładzie - początkowo problemy pojawiają się np. po dłuższej infekcji przebiegającej z kaszlem, a z biegiem czasu wyciek towarzyszy każdemu kaszlnięciu czy kichnięciu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – u kobieti mężczyzn – może występować co najmniej z dwóch powodów. Anatomiczne wysiłkowe nietrzymanie moczuspowodowane jest nadmierną ruchomością okolicy połączenia cewki i pęcherza moczowego. Przyczyną tej ruchomości jest niewystarczające podparcie tych struktur przez mięśnie dna miednicy. Cewka bez właściwej stabilizacji nie będzie zapewniać utrzymania moczu w pęcherzu podczas wzrostu ciśnienia śródbrzusznego. Wysiłkowe nietrzymanie moczumoże być również spowodowane niewydolnością mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki.

U kobiet wysiłkowe nietrzymanie moczumoże także wynikać z uszkodzeń w układzie powięziowo-mięśniowym w obrębie miednicy mniejszej, które zachodzą np. podczas porodów naturalnych, którym towarzyszą uszkodzenia krocza (nacięcie, pęknięcie krocza) czy wykorzystano w ich trakcie np. kleszcze. W okresie menopauzy przyczyną problemów z nietrzymaniem moczu jest spadek czynności hormonalnej jajników - zmniejszenie poziomu estrogenów. Zmniejszenie poziomu estrogenów sprzyja zmniejszeniu wytrzymałości struktur dna miednicy, zwiększa przez to ich podatność na uszkodzenia.

Czynnikami ryzyka nietrzymania moczu są także zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej, wady wrodzone czy choroby nowotworowe jak np. rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn i związana z tym procedura operacyjna.

nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - stopnie zaawansowania

Nietrzymanie moczu jest chorobą, którą można i warto rozpoznawać już na wczesnym etapie. Jednak konieczna jest odpowiednia diagnostyka i właściwie zaplanowane leczenie zarówno lekarskie jak i fizjoterapeutyczne. W przeciwnym razie NTM będzie postępować i może przez to stać się dużo trudniejsze do wyleczenia. Obecnie rozpoznaje się trzy stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu:

  • I stopieńniewielka ilość moczu wypuszczana jest w sposób nieuświadomiony podczas kaszlu, śmiechu, kichania czy innej sytuacji, która nagle i bardzo mocno zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej.

  • II stopieńwyciek jest spowodowany średnim wysiłkiem, na przykład bieganiem czy dźwiganiem cięższych przedmiotów.

  • III stopieńpopuszczanie moczu obserwowane jest przy niewielkim wysiłku, także w pozycji leżącej. Może pojawić się nawet podczas zmiany pozycji z leżącej na siedzącą.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie

Teraz widzisz już, jak dużym problemem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Leczenietej choroby może być trudne – także w zależności od stopnia zaawansowania. Powinno być również skonsultowane ze specjalistą. Ze względu na to, że za przyczynę wysiłkowego nietrzymania moczu uznaje się przede wszystkim osłabienie bądź wzmożone napięcie mięśni dna miednicy, najlepszym sposobem leczenia tego problemu jest odpowiednie ćwiczenie wspomnianych mięśni po wcześniejszej kontroli u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Do prawidłowej nauki ćwiczeń fizjoterapeuta będzie wykorzystywał USG, EMG oraz inne urządzenia pozwalające zobrazować prawidłową pracę mięśni dna miednicy.

Pamiętaj, że terapia powinna być wcześniej poprzedzona wnikliwym wywiadem oraz badaniem fizjoterapeutycznym, które u wykwalifikowanej fizjoterapeutki uroginekologicznej może również obejmować badanie wewnętrzne, przezpochwowe (per vaginam) i/lub przezodbytnicze (per rectum). Zachowawcze leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu nie obejdzie się bez zmiany stylu życia, nawyków toaletowych a czasem również i zmniejszenia masy ciała. Wysiłkowe nietrzymanie moczu rzadkojest leczone za pomocą farmakoterapii. W sytuacji, w której wysiłkowe nietrzymanie moczujest zaawansowane a leczenie z wykorzystaniem metod leczenia zachowawczego nie przyniosło oczekiwanych efektów, lekarz może zalecić leczenie metodą operacyjną.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu i doraźne metody ochrony przed wilgocią

Nietrzymanie moczu niesie za sobą zarówno trudności natury fizycznej, ale również i psychologicznej czy społecznej ze względu na intymny charakter tych dolegliwości. Osoby, które zmagają się z tą chorobą, nierzadko rezygnują z własnych pasji, spotkań ze znajomymi, a nawet z wychodzenia z domu w obawie, iż nie będą w stanie zapanować nad pęcherzem. Istnieją na to doraźne sposoby, takie jak noszenie wkładek chłonnych Elly. Są zupełnie niewidoczne pod ubraniami, a jednocześnie niezwykle chłonne. Umożliwiają ochronę okolic intymnych przed wilgocią, a co za tym idzie przed podrażnieniami i niwelują nieprzyjemny zapach. Warto nosić je podczas leczenia, by zapewnić sobie niezbędny komfort.

Wysiłkowe nietrzymanie moczuto częsta choroba, której nie należy się wstydzić i z którą można sobie z pomocą specjalistów efektywnie pomóc. Zapoznaj się również z naszym artykułem na temat rodzajów nietrzymania moczu https://www.poznajelly.pl/artykuly/6/wysilkowe-naglace-i-mieszane-rodzaje-nietrzymania-moczu oraz jak radzić sobie z infekcjami pęcherza przy inkontynencji https://www.poznajelly.pl/artykuly/29/infekcja-pecherza-a-inkontynencja.

Artykuł nie posiada jeszcze ocen i komentarzy

Artykuły blogowe

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe i jak się ich pozbyć?

Cystynuria to choroba genetyczna, która prowadzi do powstawania kamieni cystynowych. U podstaw ich formowania leży nadmierne wydalanie cystyny z moczem. W momencie, gdy jej stężenie w moczu przekracza poziom jej rozpuszczalności, zaczyna się ona krystalizować, tworząc kamienie cystynowe. W jaki sposób dochodzi do formowania się nierozpuszczalnych złogów i jak można się ich pozbyć? W jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Cystynuria – jak powstają kamienie cystynowe
Zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – porady dla kobiet i mężczyzn

Zapalenie cewki moczowej to dolegliwość ze strony układu moczowego, do rozwoju której dochodzi najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Prowadzi do pieczenia i świądu cewki moczowej podczas mikcji, może objawiać się charakterystyczną wydzieliną lub przebiegać całkowicie bezobjawowo. W trosce o własne zdrowie, bardzo ważne jest więc regularne poddawanie się badaniom. A jak radzić sobie w przypadku zapalenia cewki moczowej? Jak walczyć z infekcją?

Męskie klimakterium, czyli andropauza – w jakim wieku się jej spodziewać?

Andropauza określana mianem męskiego klimakterium, to naturalny etap w życiu mężczyzny, który charakteryzuje się burzliwymi zmianami hormonalnymi. Jej objawy mogą być odczuwalne zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i seksualnym. Powoduje spadek jakości życia intymnego, objawia się większą drażliwością i obniżonym poczuciem pewności siebie. W jakim wieku pojawia się męskie przekwitanie i jak długo trwa andropauza?

Męskie klimakterium, czyli andropauza